25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4. ecomagination Yıllık Raporu Açıklandı
01 Haziran 2009 Pazartesi 15:38

4. ecomagination Yıllık Raporu Açıklandı

GE, çevreci teknolojilerden elde ettiği gelirini yükseltmeye, sera gazı emisyonunu azaltmaya ve diğer ecomagination hedeflerini takip etmeye devam ediyor.

General Electric (GE), 2005 yılında hayata geçirdiği ecomagination girişimi yıllık raporunun bu yıl dördüncüsünü açıkladı. Bu kapsamda GE, kendi sera gazı yoğunluğunu azaltarak ilk ecomagination hedefini yakaladığını, gelir artışı, su ve teknoloji alanındaki diğer yenilikçilik hedeflerinin gerçekleştirilmesi yolunda da önemli ilerlemeler kaydetmekte olduğu açıkladı.

GE 2005 yılında, sırasıyla 2008, 2010 ve 2012 yıllarında gerçekleştirilmek üzere, bir dizi ecomagination hedefleri belirlemiş; bu doğrultuda ilk olarak kendi faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı yoğunluğunu - sera gazı emisyonunun şirket gelirlerine oranı - 2008 yılında yüzde 30 oranında azaltmayı hedeflemişti. GE, bu yıl şirket sera gazı yoğunluğunu yüzde 41 oranında azaltarak bu hedefini gerçekleştirdi. GE aynı zamanda, 2005 yılından bu yana, mutlak sera gazı emisyonlarını yüzde 13 azaltmış ve enerji verimliliğini yüzde 37 oranında iyileştirdi. Bu iyileşmeler de gösteriyor ki; GE alana ilişkin 2012 yılı hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yayınlanan 2008 yılı ecomagination raporuna göre, GE ecomagination bağlantılı ürün ve hizmetler portföyünü üçte bir oranında artırarak 80"e yükseltti. Öte yandan, ecomagination ürünlerinden elde ettiği geliri yüzde 21 oranında artışla 17 milyar dolara çıkarırken temiz teknoloji çözümleri konusundaki araştırma ve geliştirme yatırımlarını yüzde 27 artırarak 1,4 milyar dolar seviyesine taşıdı.

GE Başkan Yardımcısı ve Ecomagination Lideri Steve Fludder, "Ecomagination kavramının özünü, örnek teşkil ederek liderlik yapmak oluşturmaktadır" dedi ve ekledi, "Başlangıçta oldukça cesur hedefler belirledik ve kendi sera gazı emisyonumuzu azaltma konusundaki hedefimizin liderliğimizi göstermenin en iyi yolu olacağını düşündük. Eğer dünya çapındaki müşterilerimize, sera gazı (SG) emisyonunu azaltmaları için GE ürünleri kullanmalarını öneriyorsak, o zaman aynı şeyi önce kendimiz yapmalıyız. İlk ecomagination hedefimizi 2008 yılında, kendi SG yoğunluğumuzu en az yüzde 30 azaltmak olarak belirledik. Böylelikle, 2010 yılı için belirlediğimiz ecomagination ürünlerinin satışından elde edilecek gelirle ilgili hedefimiz öncesinde kaydettiğimiz ilerlemeyi göstermiş olduk.

GE ilk ecomagination hedefini kendi ürünlerini kullanarak faaliyetlerini dönüştürmekle gerçekleştirirken aynı zamanda para tasarrufu da sağladı. GE, ecomagination ürün ve hizmetlerinin kullanımına yönelik, her sektörden müşterilerinin yoğun ilgisine paralel ilgi ve etkiyi taşımakta.

Güneş panelleri, ileri aydınlatma ürünleri ve Jenbacher motorları gibi kendi ecomagination teknolojilerinden faydalanarak düşük sera gazı yoğun yakıt kullanımına geçen, üretim faaliyetlerindeki enerji verimliliğini geliştiren ve sera gazı emisyonunu düşürmeyi bir tesis yönetim ilkesi olarak benimseyen GE, ilk sera gazı bağlantılı hedefini gerçekleştirmeyi başardı."

"Kendi sera gazı izlerimizi azaltacağımızı söylemiştik, öyle de yaptık" diyen Fludder: "Ecomagination tamamen liderlik ve yenilikçilikle ilgilidir. Ecomagination çözümleri bizim işimize yarıyor, dolayısıyla müşterilerimizin de işine yarıyor. Enerji verimliliğimizi arttırıp atıklarımızı azaltırken, aynı zamanda tasarruf da etmek için kendi yenilikçi teknolojimizi kullanıyor ve kendi altı sigma süreç yetkinliğimizden destek alıyoruz. Müşterilerimize kendi ekolojik ayak izlerini azaltmalarını ve tasarruf etmelerini önerirken, kendimiz de GE çözümlerini aynı biçimde kullandığımızda onlara liderlik yapmış oluyoruz. Böylece karışlıklı kazanca dayalı bir ortam yaratıyoruz." dedi.

GE Ecomagination Hedefleriyle İlgili Gelişmeler
GE 2008 yılında, ecomagination bağlantılı hedeflerinde şu ilerlemeleri sağladı:

1. Temiz teknolojiyle ilgili araştırma ve geliştirmeye iki kat yatırım - GE 2008 yılında, daha temiz teknoloji konusundaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına 1,4 milyar dolar yatırım yaptı. Bu rakam 2005 yılında 750 milyon dolardı. 2010 yılı için belirlenen yıllık ecomagination Ar-Ge hedefi olan 1,5 milyar dolara hızla yaklaşılmakta.

2. Ecomagination ürünlerinden elde edilen gelirin yükseltilmesi - GE 2008 yılı ecomagination ürün ve hizmetleri gelirini, 2007 yılına oranla yüzde 21 artışla 17 milyar dolar olarak açıkladı.Oldukça zorlu bir ekonomik dönemden geçiliyor olmasına rağmen, GE 2010 yılında, yıllık 25 milyar dolar olan hedefini tutturmak için çalışmalarına devam ediyor. Öte yandan. GE,portföyündeki ecomagination ürün sayısını 2005 yılında 17 iken, bugün 80"i aşıyor..

3. Kendi faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonunun azaltılması ve enerji verimliliğinin iyileştirilmesi - GE, sera gazı yoğunluğunu, 2004"e kıyasla, yüzde 41 oranında azaltarak, ilk ecomagination hedefini, yani 2008"de yüzde 30 azaltma hedefini, aşarak gerçekleştirmiş oldu. GE"nin 2008 yılında, faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonu, baz alınan 2004 yılına göre yüzde 13 daha az. Bu rakam, GE"nin 2012 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 1 azaltma hedefinin ilerisine geçtiğini gösteriyor. GE, enerji yoğunluğunu 2004"e kıyasla yüzde 37 oranında azaltarak, 2012 için belirlediği enerji verimliliğini yüzde 30 iyileştirme hedefini de geçme yolunda ilerlemekte olduğunu gösterdi.

4. Su tüketiminin azaltılması ve suyun yeniden kullanımının sağlanması - GE 2008 yılının Mayıs ayında, 2012 yılına kadar su tüketimini yüzde 20 oranında azaltma hedefini açıkladı. GE"nin su tüketimi 2008 yılında aynı kaldı. Şirket, su tüketimini azaltmak amacıyla detaylı bir plan geliştirdi.

5.Toplumu bilgilendirmeye devam - GE sağladığı ilerlemeden toplumu, www.ecomagination.com internet sitesi, reklamlar, çok sayıda küresel konferans, paydaş etkinlikleri, ecomagination Danışma Kurulu ile yaptığı çalışmalar ve ABD İklim Eylem Ortaklığı tarafından sunulan, tarihi "İklim için Eylem Planı" dahil yeni kamu-politika bağlantıları aracılığıyla haberdar etmeye devam ediyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları