26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 ÖZİMEK Mezunundan 1i İş Sahibi Oldu
22 Ağustos 2008 Cuma 10:48

4 ÖZİMEK Mezunundan 1'i İş Sahibi Oldu

Kursları bitiren işsizlerin yaklaşık yüzde 25'lik bölümü iş buldu. 493 kişi kurslardan sonra daha iyi bir işe geçerken, bin 264'ü ya terfi etti ya da maaşını artırdı.

İstanbul İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliğiyle düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük mesleki eğitim hamlesi olan İl Özel İdaresi Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları (ÖZİMEK) Projesi birinci yılı geride bıraktı.

Bir yıl içinde 6 bin 500 mezun veren ÖZİMEK Projesi ile ilgili bir son durum anketi çalışması gerçekleştirildi. 3 bin 389 mezun ile yapılan yüz yüze görüşmeler projenin başarısı hakkında önemli sonuçlar ortaya koydu.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik daralmanın Türkiye"ye yansıyan etkileri, ÖZİMEK mezunlarını etkilememiş gibi görünüyor. ÖZİMEK kapsamındaki kursları bitiren işsizlerin 858"inin, yani yaklaşık yüzde 25"inin iş bulduğu ortaya çıktı. Yani her 4 kişiden 1"i iş buldu. Mezunların 493 kişiye karşılık gelen yüzde 14"ü kurslardan sonra daha iyi bir işe geçerken, yüzde 37"si ya terfi etti ya da maaşını artırdı. Mezunlar arasında yüzde 22.8"lik bölümü oluşturan 774 kişi ise iş aramaya devam ediyor.

İş arayanlara ve tüm mezunlara ilişkin bilgiler İTO İnsan Kaynakları Borsası"nda yer alıyor. İTO"nun ÖZİMEK mezunlarının istihdamına katkıda bulunmak üzere oluşturduğu borsa www.ikb-ito.org.tr adresinde yer alıyor.

5 Bin Mezunun Özgeçmişi Internet'te

ÖZİMEK mezunlarının iş bulmasına önemli katkılarda bulunan İTO İnsan Kaynakları Borsası"nın kayıtlı üye sayısı ağustos ayı itibariyle 5 bini geçti. ÖZİMEK projesinde eğitim gören ve mezun olanlarla ilgili CV"lere www.ikb-ito.org.tr internet adresinden ulaşmak mümkün. İş arayan nitelikli elemanlarla, nitelikli eleman arayan İTO üyelerinin buluşmasını sağlayan sitede, mesleki eğitim alan ve mezun olan öğrencilere ilişkin tüm bilgiler yer alıyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları