29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
38 Egeli İhracatçıya Ödül
18 Ocak 2008 Cuma 14:59

38 Ege'li İhracatçıya Ödül

Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birliği, ihracatta başarı gösteren 38 üyesini ödüllendirdi.

Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birliği, ihracatta başarı gösteren üyelerini ödüllendirdi. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen törende 2007 yılında en fazla ihracat yapan 38 firmaya ödülleri verildi. 2007 yılında en fazla ihracat yapan 20 firmaya plaket verilirken, ihracatta 1 milyon doların üzerine çıkan 18 firmaya ise teşekkür belgesi verildi. Sıralamada balıkçılık ve tavukçuluk sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların çokluğu dikkati çekti.

Ödül töreninde konuşan Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, birliklerinin ihracatının son 5 yılda 3 kat artış gösterdiğini söyledi. Kızıltan, “2002 yılında 99 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör 2007’de 273 milyon doları aşan bir ihracat gerçekleştirdi. 5 yılda 3 kat ihracat artışı sağladık. 2007 yılında yüzde 50’lik ihracat artış hızı ile Ege İhracatçı Birlikleri arasında ihracat artış hızında birinci olduk. Birliğimizin 2012 ihracat hedefi 1 milyar dolar” diye konuştu.

Kültür balıkçılığının başarıda büyük pay sahibi olduğunu kaydeden Kızıltan şöyle konuştu; “Sektörümüz son yıllarda gerçekleşen yatırımlarla en çok istihdam sağlayan sektörler arasında da ön sıralarda yer aldı. İhracatımızın lokomotif ürünleri levrek, çipura, yumurta, eritme peyniri, tütsülenmiş alabalık oldu. Bu ürünlerin yanında tavuk ayağı, orkinos, balık filetoları ihracatında önemli başarılar yakaladık. Biz ihracatta başarının yıldız ürünlere ağırlık vermekle kazanılacağına inanıyoruz. Bu nedenle yıldız ürünlerimize ağırlık vereceğiz.”

Yumurtalar Komşu Ülkelere Gitti

2007 yılında yumurtacılık sektörünün Ege Bölgesi’nden 27 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Kızıltan, özellikle Irak, Suriye, Azerbaycan gibi komşu ülkelere yumurta ihracatında başarı yakalandığını ifade etti. Kanatlı sektöründe AB’nden akredite olmuş firmaların AB’ye ihracat izni almasının an meselesi olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Tavukçuluk sektörü bu izni aldığı takdirde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşacaktır” dedi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu ile Balık Tüketimi Arttırılacak

Balıkçılık Sektörü olarak, 2007 yılında “Su Ürünleri Tanıtım Grubu”nu kurduklarını hatırlatan Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Tanıtım Grubu ile Türkiye’de ve dünyada balık tüketimini arttıracak çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Türkiye’de kişi başı balık tüketiminin 4 kg. seviyesinde olduğunu belirten Kızıltan, “Avrupa Birliği’nde ortalama 20 kg., Japonya’da 43 kg. balık tüketimi var. En sağlıklı, protein kaynağı besin balık. Türkiye’de balık tüketimini arttırdığımız takdirde ortalama yaşam süresi uzayacak, gençler daha zeki olacak. 2008’de tüm uluslararası fuar ve tanıtım organizasyonlarına katılacağız. ABD’nin Boston kentinde düzenlenen su ürünleri fuarına ilk kez 2008 yılında katılma kararı aldık. 3 yıldır katıldığımız Brüksel Su Ürünleri Fuarı, sektörün ihracat hamlesinde önemli görev üstlendi. Bu fuara katılarak ihracatta yükselen grafiğimizi devam ettireceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

Türkiye’nin Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatının 2006 yılında 464 milyon dolar, 2007 yılında ise 592 milyon dolar olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper ise, Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2007 yılında gerçekleştirdiği 273 milyon dolarlık ihracatın sektörün Türkiye geneli yaptığı ihracatın yüzde 46’sına ulaştığını söyledi. Alper, 2023 yılı için Türkiye’nin belirlediği 500 milyon dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için bu başarıların sürekli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra ödül törenine geçildi. Ödül töreninde, ilk dört sırada yer alan Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhr. İth. Tic. A.Ş., Yaşar Dış Ticaret A.Ş. Marenostro Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Aegaen Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti. firmalarının ödüllerini Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan verdi.

İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Nazım Bütün, S.M.S. Gıda San. İhr. İth. Ve Tic. Ltd. Şti., Noordzee Su Ürün. İhr. San. ve Tic. A.Ş., Afyon Yumurta İth. İhr. Ve Tic. A.Ş. ve Akua-Dem Deniz Mahsul Ltd. Şti. firmalarının plaketlerini verdi.

Tarım İl Müdürü Muzaffer Ağar ise, Keskinoğlu Tavukçuluk A.Ş., Gümüşdoğa Su Ürün. Üretim İhr. A.Ş., Elize Turizm Yatçılık ve Tic. Balık Üretimi İhr. A.Ş. ve Akvatürk Su Ürünleri İç ve Dış Tic. A.Ş. firmalarının mutluluğuna ortak oldu.

Abalıoğlu Yem Soya ve Teks. San. Tic. A.Ş., Cesurlar Balık Market Hüseyin Şengeç, İdeal Gıda İhr. İth. Ltd. Şti. ve Özpekler İth. İhr. Su Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti. Firmalarının plaketlerini Ege İhracatçı Birlikleri Dış Ticaret Müsteşarlığı Denetçisi Cemali Çetin verirken, Dost Su Ürünleri San. Tic. A.Ş., Antalya Balık Turizm Gıda San. Tic. A.Ş., Pelikan Su Ür. Ve Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş. firmaları plaketlerini Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper’in elinden aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları