02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
32 Okuldan 300 Öğrenci Bilim İçin Yarıştı
31 Mayıs 2012 Perşembe 00:37

32 Okuldan 300 Öğrenci Bilim İçin Yarıştı

Öğrenciler proje yarışması sonrasında hem deney yaptı hem de Oobleck adı verilen nişasta ve su karışımı sıra dışı bir sıvı üzerinde dans ederek eğlendi.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen ve genç nesilleri araştırmaya yönlendirerek bilime ilgi duymalarını sağlamayı amaçlayan Bilim Şenliği etkinliğine pek çok farklı okuldan 4 – 5 – 6 – 7 ve 8. sınıf öğrencileri katıldı. Şenliğin açış konuşması İtalya Padova Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Antonio Bianchini tarafından yapıldı. Astronomi Profesörü Bianchini konuşmasında, yeni geliştirilen uydular sayesinde bilim insanları tarafından şu ana dek bine yakın yeni gezegenin tespit edildiğini söyledi. Mars’taki yaşam belirtilerine de değinen Prof. Bianchini gezegende su izlerine rastlandığını belirterek bilim insanlarının Mars’taki çalışmalarına dikkat çekti.

          Bilim Şenliği’nde çevre, su kaynakları, enerji tasarrufu, gıda, kozmetik, güvenlik, sürdürülebilir yaşam, çevre dengesi, günlük hayatı kolaylaştırma yolları, doğal afet ve sağlık alanları gibi pek çok farklı içerikte projeler yarıştı. Alternatif enerji kaynakları ve güvenli yaşam alanlarında hazırlanan projelerin ağırlıklı olarak yer aldığı etkinlikte öğrenciler başarılı sunumlarıyla dikkat çektiler.

            Öğrencilerden geleceğe yönelik projeler

            Genç nesillerin özgüvenlerini artırmak, keşfeden ve sorgulayan, öğrenmeye istekli, grup çalışmalarına yatkın öğrenciler yetiştirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte birbirinden ilginç projeler yarıştı. Şenlikte; görme engelli kişileri tehlikelere karşı uyaran ve güvenle hareket etmelerini sağlayan Akıllı Baston, asansör kazalarını önlemeye yönelik geliştirilen Asansörde Ölümlere Son gibi güvenli yaşamı destekleyen projeler dikkat çekti.

            Bilim Şenliği’nde çevreyi ve doğal hayatı korumaya yönelik projeler de öne çıktı. İlgi çekici projeler arasında Yağmur Sularının Akvaryumda Kullanılması, Suyla Çalışan Araba, Su Baskınlarını Nasıl Önleyebiliriz?, Çevreci Termik Santraller gibi projeler yer aldı.

            Etkinlikte; trafikte müzik dinlerken meydana gelen kazaları engellemek için geliştirilen Kulaklıkla Müzik Dinlemek Artık Tehlikeli Değil, strese bağlı olarak görülen yaşlılık belirtilerini engellemek için yulaf ezmesi, bal, fındık, ceviz ve kuru üzüm gibi doğal besinlerle geliştirilen Yaşlanmak Artık Geride Kaldı, balın dişleri beyazlatma üzerine etkilerini inceleyen Fırçala Balla, Gülerken Parla gibi birbirinden ilginç projeler yarıştı.

            Bu Ambulansa Kimse Engel Olamaz isimli proje kış aylarında ve kötü hava koşullarında köy ve kasabalarda yaşayan insanlara sağlık hizmeti götürülebilmesini amaçlarken, “UHT Sütlerinin Dünü, Bugünü ve Çocuklar Üzerinde Yarınki Etkisi” isimli proje de gıda sektöründeki değişim ve gelişimin sütteki etkilerini gözler önüne serdi.

            Mucize Sıvı:  Oobleck Nişasta Havuzu

            Ödül töreni öncesi Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğrencilerinin hazırladıkları gösteriler ve sahne performansları izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Yeteneğin fizikle açıklanmasından hareketle fiziğin gerçek hayattaki kullanım alanlarını anlatan eskrim, dans ve top çevirme gösterileri izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan şenlikte en çok ilgiyi ise Oobleck havuzu gördü. İçi 150 kilo su ve 200 kilo nişasta ile doldurulan Oobleck havuzunda çocuklar sıvı üzerinde suya batmadan yürümeye çalıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları