23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3. Nesil, GSM Sektörünü Ateşleyecek
04 Aralık 2007 Salı 10:53

3. Nesil, GSM Sektörünü Ateşleyecek

27 Kasım 2007 tarihinde Ceylan Intercontinental Hotel’de MEP İletişim CEO’su Ali Ağan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma iş dünyasından orta ve üst düzey birçok yönetici katıldı.

Dünyanın 83 ülkesinde aktif olarak kullanılan 3. Nesil geniş bant teknolojisi, iletişim sektörü açısından devrim niteliği taşıyor. Türkiye’de yaygın olarak kullanılmakta olan 2. Nesil teknolojilerden 20 kat daha hızlı veri iletişimine olanak sağlayan 3. Nesil teknolojiler hız, kapasite, veri ve mobiliteyi bir arada sunuyor.

27 Kasım 2007 tarihinde Ceylan Intercontinental Hotel’de MEP İletişim CEO’su Ali Ağan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma iş dünyasından orta ve üst düzey birçok yönetici katıldı. Açılış konuşmasını yapan Ali Ağan, 3. Nesil teknolojiye Türkiye’nin bir an önce kavuşması gerektiğini, mobil iletişim sektörünün bunu sabırsızlıkla beklediğini ve geçen her günün ciddi bir ekonomik kayıp olduğunu söyledi. Toplantıya konuşmacı olarak, Turkcell Mobil Internet ve Dijital Medya Müdürü Sertan Eratay, Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur ve Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Cüneyt Toros katıldı.

MEP İletişim CEO’su Ali Ağan’ın açılış konuşmasıyla başlayan oturumda konuşmacılar sırasıyla şunları söyledi.

Turkcell Mobil Internet ve Dijital Medya Müdürü Sertan Eratay;
“3N bir otoyoldur, bizi gitmek istediğimiz yerlere daha hızlı, daha konforlu, daha çabuk, daha fazla yük taşıyarak ulaştırır. Kablosuz geniş bant internet, 3N’nin getireceği en önemli faydadır. TÜİK internet araştırmasına göre, kırsal kesimde telefon üzerinden internete bağlanma oranı yaklaşık %30, internet kullanıcılarının %78’i geniş bant ile internete bağlanıyorlar. Türkiye’de satılan bilgisayarların yaklaşık yarısının dizüstü bilgisayar haline gelmesi mobiliteye ve mobil internete olan ihtiyacı göstermektedir. Elimizde 3N’yi sağlayan her şey mevcut, mobiliteyi sağlayan dizüstü bilgisayarlar, internete olan ihtiyaç ve geniş banda olan talep. Geriye bunların bir araya getirilmesi kalıyor.” dedi.

Konuşmasında 3. Nesil teknolojiler ve altyapılar üzerinde duran Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur;
“3N ile her şey mobil hale gelecek. Telekomünikasyon sektörünü artık veri merkezli bir gelecek bekliyor. Ses, video, müzik veya veri iletiminde tek bir ağa bağlı olmaktan çıkılıyor. Değişik altyapıları kullanarak, kullanıcılar, herhangi bir yerde, herhangi bir ağı kullanarak, herhangi bir cihazla veriye ve içeriğe kolay ve hızlı yoldan ulaşacaklar.” şeklinde konuştu.

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Cüneyt Toros ise;
“3N’nin maliyet tarafına bakmak gerekiyor. Satın alınabilir bir ürün haline gelecek mi? Bunu tartışmamız gerekiyor. Almanya’da her biri 8 milyar dolar lisans ücreti ödeyen üç şirket battı. Bu şirketlerin hedefleri insanlara mobil teknoloji hizmeti sunmaktı. Fakat ödedikleri ücret o kadar yüksekti ki daha sonra bu yatırım maliyetlerini çıkarmak isteyen firmalar, bu hizmeti ticari hale getiremediler. Bunu başaran bir Japonlar var. Türkiye’de aynı hataların yapılmamasını istiyorum. Devletin bu lisansı sadece bir gelir olarak görmesini istemiyorum, çünkü öyle olduğunda bu hizmetler ölü doğuyor. Lisans ücreti yüksek olduğunda, ülkemizdeki satın alma gücünü hesaba katarsak bu hizmetleri yaygınlaştırmak mümkün olmayacak. Lisansların, ticari hale getirilebilecek bir fiyattan verilmesi ve insanların bu hizmetleri kullanmasını teşvik eden uygulamalar yapılması gerektiğine inanıyorum. 3N mesleğim açısından devrim niteliğinde. Bundan sonraki dönemde Türkiye’ye bu hizmeti kim kazandıracaksa mutlaka uygun fiyatla, müşteri talebine yönelik hazırlanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları