29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2023’de İşsizlik Yüzde 5, Planlar Hazır
11 Mart 2012 Pazar 18:26

2023’de İşsizlik Yüzde 5, Planlar Hazır

MÜSİAD 76.Genel İdare Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Katılım İle Bursa’da Gerçekleştirildi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) üç ayda bir gerçekleştirdiği Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanındaki uygulamaları gündemi ile Bursa’da gerçekleştirildi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın yanı sıra yurt geneline yayılmış olan MÜSİAD şubelerinin başkanlarının katıldığı toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik onur konuğu olarak katıldı.

2023’de işsizlik yüzde 5, planlar hazır

Bursa’da gerçekleşen MÜSİAD GİK toplantısında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2023 hedefleri arasında işsizlik rakamlarının düşürülmesinin de olduğunu belirterek “Önümüzdeki günlerde açıklayacağımız Ulusal İstihdam Stratejisi planımıza göre, 2023 yılında işsizlik oranı yüzde 5 olarak hedefliyoruz” dedi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’yi 2023 hedeflerine götürecek Ulusal İstihdam Stratejisi’nin hazır olduğunu, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Çelik, 2023 yılında işsizliğin bu strateji doğrultusunda yüzde 5’e indirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Bu staretejinin içinde önemli temel unsurlar var. Yıllık, iki yıllık ve beş yıllık eylem planları mevcut. Konuyla ilgili tüm kurumların sorumlulukları ve yapacakları ayrı ayrı belirlenmiş durumda” diye konuştu.

Emekli maaşlarındaki adaletsizliği giderdik
Çelik, göreve geldiklerinden bu yana geçmişteki hoyratlıklardan ortaya çıkan sorunların çözümüyle uğraştıklarını belirterek, “Bunlardan birisi intibak yasasıydı. Bununla emekli maaşlarındaki adaletsizliği büyük bir oranda giderdik. Çalışm hayatıyla ilgili bir diğer önemli konu iş sağlığı güvencesi. Bununla ilgili müstakil bir yasa yok. Bu yasayı önümüzdeki günlerde çıkaracağız. Türkiye’de günde 4 kişi iş kazalarından dolayı hayatını kaybetmekte. 6 kişi de bu kazalara bağlı olarak iş göremez hale geliyor. Bunun maliyeti 7.2 milyar TL. Bu işe neşter atılmalı. Özellikle 1-9 arasında işçi çalıştıran iş yerleri sayısı oldukça önemli yer tutmakta” dedi. Taşeron işçilerle ilgili önümüzdeki günlerde daha detaylı çalışacaklarını da kaydeden Bakan Çelik, “Taşeronlara bağlantılı olarak kıdem tazminatı verilmesi üzerinde çalışıyoruz. Kıdem tazminatı fonu tartışması önümüzdeki günlerde daha sık gündeme gelecek. Suriye’de yaşanan gerginliklere de değinen Bakan Çelik “Bölgemizde gerek siyasi gerekse ekonomik alanda ateş çemberinde bulunduğumuzu belirtmeliyiz. Ben bu dönem Şanlıurfa Milletvekiliyim. Suriye ile hem ticari hem de diğer ilişkiler bakımından önemli bir bölge... Umarız bu kriz daha da derinleşmeden kapatılır” ifadelerini kullandı.


Vardan: İş Yasaları bizi 2023'e taşır
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ise programda yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Türkiye’nin son yıllarda ciddi bir değişimden geçtiğini görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu değişimi daha da büyüterek Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesini hedefliyoruz. Çalışma hayatı ile ilgili çıkarılması planlanan yasalar, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında ciddi katkı sağlayacaktırç özellikle son zamanda çıkarılan intibak yasası oldukça önemli bir problemi ortadan kaldırıdı.” Geçtiğimiz günlerde Brüksel’de bulunduğu sırada Türkiye ile alakalı karşılaştığı avantajları paylaşan Vardan, Türkiye’nin başta sıfır sorun politikası ve ekonomik krizden en az hasarla çıkmak konusunda pek çok konuda dünyada başarılı bulunduğunu belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları