04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2023 Vizyonu Forum İstanbul 2011de
22 Nisan 2011 Cuma 11:19

2023 Vizyonu Forum İstanbul 2011'de

Türkiye'nin 2023 vizyonunu mercek altına alacak olan Forum İstanbul 2011, 21 Nisan 2011'ta başladı.

Küresel yeni gerçekler ışığında Türkiye"nin 2023 vizyonu; üretim, ihracat, büyüme ve kalkınmada yeni dinamikler çerçevesinde, ekonomi, siyaset ve bilim dünyasının önde gelen isimlerince tartışıldığı Forum İstanbul, 21 Nisan 2011 Perşembe günü saat 09:00'da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı açılış oturumuyla başladı.
2023 Türkiye Vizyonu hareketinin öncülüğünü yapan Forum İstanbul"un 10"uncu buluşmasında, Küresel Yeni Gerçeklerle 2023"e Doğru başlığı altında üretim, ihracat, büyüme ve kalkınma yönünden Türkiye"nin ve dünyanın yeni dinamikleri tartışılıyor. Bu kapsamda, küresel mali krizin etkileri ve mevcut durum, kriz sonrası piyasalar ve finansal istikrar, dış ticaret ve yatırım ilişkilerinde yeni dinamikler, ekonomik ve politik denge arayışları, geleceğin şehirleri, çevreci ve sürdürülebilir büyüme gibi konular farklı alanlardan çok sayıda uzman tarafından ele alınıyor.

Forum İstanbul 2011 açılışında bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Forum İstanbul konferansının geleneksel bir buluşma haline geldiğini belirterek, "Forum İstanbul, 2002 yılında ilk toplantısını gerçekleştirdiğinde ülkede siyasi tablo karmakarışıktı. Türkiye, ekonomik açıdan belki de tarihinin en kötü günlerini yaşıyordu. O zor günlerde bu vizyonu ortaya koymak kolay bir şey değil. O zor dönemde Forum İstanbul toplantısını 2023 hedefiyle başlatan Yavuz Canevi'ye teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

2008-2009 Küresel Mali Krizi'nin bir milat olduğuna değinen Babacan, "Bundan 10 yıl sonra geriye baktığımızda 2009 öncesi ve sonrası iki farklı dünya olduğunu çok daha net şekilde görebileceğiz" dedi.

Forum İstanbul Başkanı Yavuz Canevi ise Türkiye'nin kriz dönemlerinde gelecek planı yapmasının güçlüğüne değinerek, "2001 yılının karanlık günlerinden dünyada ekonomik ve siyasal anlamda değişimlerin yaşandığı bu günlere geldiğimizde yeni liderlerin ve lider adaylarının tartışıldığı bir dönemde, yönümüzü ve hızımızı bu yeni gerçeklere göre hazırlamak ve elimizdeki bu gücü 2023"ün inşası için kullanmak durumundayız" dedi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye'nin bu hedefe ulaşması ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi için hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Hızla Avrupa Birliği ortalamasına yaklaşan bilgi ve iletişim sektörümüz, Türkiye"de krize rağmen büyüyen iki sektörden biridir. Bilgi ve iletişim sektöründe 2015 yılında 6.5 milyar mobil telefon kullanıcısı olacağı öngörülen ve penetrasyonun %91"e ulaşacağı tahmin edilen mobil iletişim teknolojilerinin ayrı bir yeri vardır" dedi.

Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil ise Türkiye"nin 2023"de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almasının bir hayal olmadığını söylerken, bunun için 12 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 8'lik bir büyüme hızı yakalanması gerektiğini belirtti. Binbaşıgil, "Türkiye'yi 600-700 milyar dolarlar civarında bir ihracat seviyesine hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Bunu katma değeri olan, daha teknolojiye dayanan ürünlerle sağlamamız gerekiyor" dedi.

Açılış oturumu sonrasında Forum İstanbul Başkanı Yavuz Canevi, Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz"a hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek plaket verdi.

Forum İstanbul 2011, 22 Nisan 2011 Cuma günü yapılacak oturumlarla devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları