25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2012’de İstihdamın Gözde Sektörleri
15 Aralık 2011 Perşembe 12:12

2012’de İstihdamın Gözde Sektörleri

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net’in verilerine göre 2011 yılının en çok aranan elemanları satış danışmanları ve mühendisler oldu.

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nde bu ay 2011 yılının en cazip mesleklerini açıkladı. Kariyer.net’in İstihdam Endeksi verilerine göre satış ve mühendislik 2011 yılında en çok aranan pozisyonlar sıralamasında açık ara zirvede yer aldı. Bunları, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonları takip etti. En çok aranan diğer pozisyonlar ise satış müdürü, mağaza müdürü, sekreter, yazılım uzmanı, çağrı merkezi elemanı, mimar, insan kaynakları uzmanı, müşteri temsilcisi, hemşire, resepsiyonist, kasiyer, güvenlik elemanı, stajyer, insan kaynakları müdürü olarak sıralandı.

İstihdam Endeksi verilerine göre 2011 yılında talebin en çok arttığı pozisyon ise çağrı merkezi elemanı oldu. Çağrı merkezi elemanı ilanlarında 2011 yılında, 2010 yılına kıyasla yüzde 58’lik artış yaşandı. İlan sayılarına göre 2011 yılında talebi en çok artan diğer pozisyonlar yüzde 42 ile garson, yüzde 38 ile resepsiyonist, yüzde 37 ile yazılım uzmanı, yüzde 31 ile kasiyer, yüzde 30 ile insan kaynakları uzmanı ve mağaza müdürü şeklinde sıralandı.

Çağrı merkezi ve perakende sektörlerinin genel istihdam oranları içindeki paylarının her geçen yıl arttığını belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Bu tablodan çıkan önemli sonuç çağrı merkezi ve perakende sektörlerinin istihdam hacminde yaşanan hızlı artış. Ayrıca stajyer ve İK uzmanlarına yönelik talep artışı, ülkemizde firmaların kurumsallaşma yönünde hızlı adımlar attığının göstergesi” diye konuştu.

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre 2011 yılında lokomotif sektörlerde en çok talep edilen uzmanlık alanları ise şöyle sıralanıyor: Bilişim (yazılım uzmanı), yapı (inşaat mühendisi), finans-ekonomi (gişe yetkilisi), gıda (satış temsilcisi),  otomotiv (satış temsilcisi), sağlık (tıbbi satış mümessili), tekstil (satış danışmanı), telekomünikasyon (satış temsilcisi), üretim-endüstriyel ürünler (makine mühendisi).

Dijital medya, çevre ve  sağlıkta uzman talebi hızla artıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, 2012 yılında istihdamda gözde mesleklerin yeni nesil iş alanlarında olacağına dikkat çekerek, dijital medya, çevre ve sağlık sektörlerinin yaşanan yeni teknolojik gelişmeler beraberinde çekiciliğini arttıracağını söyledi. Azoz, sosyal medya uzmanı, organ nakil koordinatörü, çevresel etki değerlendirmesi uzmanı gibi yeni nesil uzmanlık alanlarına talebin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, ”İş ilanı artış oranlarında 2011 yılında yüzde 200’lere ulaşan ve kısa sürede önemli bir istihdam potansiyeli yaratan yeni nesil meslek guruplarına olan talebin, 2012 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor” dedi.

En hızlı yükselen uzmanlık alanları şöyle:

Dijital medya : Sosyal medya uzmanı, mobil yazılım uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, e- ticaret uzmanı, Google Adwords uzmanı, e-pazarlama uzmanı, SEO uzmanı.

Sağlık              : Optisyen, poliklinik hemşiresi, ebe hemşire, diyaliz hemşiresi, masör terapist, solunum fizyoterapisti, patoloji teknikeri, biyoteknolog, organ nakli hemşiresi. organ nakil koordinatörü, radyasyon onkolojisi hekimi, ortopedi teknisyeni.

Bankacılık      : Tele pazarlama yetkilisi, online bankacılık uzmanı, bireysel emeklilik uzmanı.

Bilişim             : ASP.Net yazılım uzmanı, PHP geliştirici, veri ambarı tasarımcısı.

Turizm - Eğlence:  Şarap uzmanı, kahvaltı şefi, DJ, dalgıç.

Halkla İlişkiler: Kurumsal sosyal sorumluluk yöneticisi.

Güvenlik         : Alarm izleme operatörü.

Mühendislik   : Süt endüstrisi mühendisi, baz istasyonu mühendisi, gemi inşa mühendisi.
Yeşil yaka       : Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) uzmanı.
 

Kasım’da 39 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu

Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre Kasım ayında yaklaşık 39 bin kişi yeni iş fırsatı yakaladı.İş ilanları sayılarında bayram tatilinin de etkisi ile durağan bir görüntü gözlemlenirken, hemen tüm sektörlerde düşüş yaşandı. Kasım ayında, turizm sektörü yüzde 55’lik artışla istihdam sezonunu erken açtığının sinyallerini verdi. Otomotiv, üretim, bilişim ve gıda ise ortalamanın altında düşüş oranlarıyla olumlu tablo çizdi.

11 bin 122 yeni iş ilanı yayınladı

Kariyer.net veritabanında Kasım ayı boyunca toplam 11 bin 122 yeni iş ilanı yayınlandı. Yeni iş ilanları sayılarında yaşanan durağanlığa rağmen Kasım ayında yaklaşık 39 bin kişinin yeni iş fırsatı yakaladığını belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “ Rakamlar, 2010 yılının kasım ayına göre yüzde 33 artış, bir önceki aya göre ise yüzde 9 oranında düşüş yaşandığını gösteriyor. Bayram tatilini de içine alan kasım ayındaki iş günü sayısı hesaplandığında, düşüş sadece yüzde 2 olarak hissediliyor” dedi.

En çok istihdam tekstilde

Kasım ayı boyunca en çok iş fırsatı sunan sektör, bin 117 yeni iş ilanıyla tekstil oldu. Tekstil sektörünü 955 ilan ile yapı, 792 ilan ile bilişim takip etti. Diğer sektörler ve iş ilanları sayısı ise şöyle sıralandı: Üretim 792, sağlık 703, otomotiv 699, turizm 615, gıda 567, telekom 312 ve finans 184.

Muğla’daki yatırımlar turizmi hareketlendirdi

Birçok sektörün genel tabloya paralel şekilde düşüş sergilediği Kasım ayında turizm, yüzde 55’lik bir artışla dikkat çekti. Bu rakamlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 70 artışa işaret ediyor. Yaza hazırlık için işe alım dönemi her yıl Aralık gibi başlayan turizm sektörü, bu yıl istihdam sezonun erken açarak Kasım’da önemli bir artış sergiledi. Turizm sektöründeki aylık artışta, özellikle Muğla’daki yeni tesis yatırımlarının önemli etkisi gözleniyor. Bu hareketlilik, Muğla’da yayınlanan iş ilanlarının sayısının da bir önceki aya göre iki kat artmasına neden oldu.

Otomotiv ve üretim hız kesmiyor

2011’in başında ilan sayılarında yüksek bir seviyeye ulaşan ve hala istikrarını koruyan otomotiv, Kasım’da da hız kesmeyerek bir önceki ay ile yaklaşık aynı oranda iş fırsatı sundu. Geçtiğimiz ay önemli bir çıkış sergileyen üretim de Kasım’ı sadece yüzde 3’lük bir düşüşle kapattı. Bu iki sektörün istihdamda hız kesmemesi, sanayi yatırımlarındaki sevindirici artış ve büyümeye işaret ediyor.

Yurt dışında Yapı sektörü hareketli

Yurt dışı projelerle ivme kazanan Yapı sektöründe Kasım ayı boyunca özellikle Azerbaycan, Afganistan ve Irak’taki yatırımlar sayesinde oluşan hareketlilik dikkat çekti. Bu ülkelerdeki iş ilanlarının sayısı, Kasım boyunca ortalama iki kat arttı.

Ağrı, Iğdır ve Amasya’da artış

Kasım ayı boyunca en çok iş ilanı gelen şehirler yine İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir,  Antalya olarak sıralanırken Anadolu’daki bazı şehirlerdeki önemli hareketlenmeler dikkat çekti. Ağrı’da taşımacılık, Iğdır’da yapı ve perakende, Amasya’da ise tarım sektörlerindeki gelişmeler, iş ilanlarına da artış olarak yansıdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları