05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2012 Büyümesi Yatırımcıları İkiye Böldü
29 Şubat 2012 Çarşamba 18:23

2012 Büyümesi Yatırımcıları İkiye Böldü

Deloitte Türkiye, Kurumsal Finansman Grubu tarafından hazırlanan Girişim Sermayesi Güven Araştırması Raporu yayınlandı.

Girişim Sermayesi Güven Araştırması Raporu’na göre yatırımcılar Türkiye ekonomisindeki büyümenin 2012 yılında 2011 yılına kıyasla daha düşük bir seviyede olacağı görüşünde birleşiyorlar. Araştırmaya katılanların %46’sı 2012 yılında ekonomik şartlarda bir düşüş yaşanacağını öngörüyor. Katılımcıların %25’i ise yapılan olumsuz beklenti yorumlarına karşılık Türkiye’deki ekonomik şartların gelişeceğine inanıyor.

Bugüne kadar olduğu gibi yatırımcılar kendi yatırımlarının finansal performansına genel ekonomik performanstan daha çok güven duyduklarını belirtiyor ancak önceki yıllara oranla bu alanda da açık bir düşüş görülüyor.

Şirket satın almaları ve borç finansman kaynaklarında düşüş bekleniyor

Yatırımcıların %67’si şirket satınalma çarpanlarının bu yıl da aynı seviyelerde olacağını öngörüyor. Öte yandan 2009 yılından bu yana ilk defa bu görüşler arasındaki denge negatif yönde %25’lik bir oranla belirgin şekilde değişmiş görünüyor. 

Bugüne kadar yürütülen tüm çalışmalarda olduğu gibi satın alma yapanlar satış yapanları geride bıraktı. Diğer taraftan 2007 yılında yapılan ilk Girişim Sermayesi Guven Arastirma su Raporu’ndan bu yana satın alma yapanlar %62’lik oran ile bugüne kadarki en düşük seviyeyi görmüş oldular.

Deloitte Türkiye tarafından yürütülen çalışmada belirtildiği gibi katılımcıların %62’i borç finansman kaynaklarında ilk altı aylık dönemde düşüş beklediklerini %54’ü önümüzdeki dönem için fon oluşturma süreçlerinin zorlaşacağını, geri kalan katılımcılar ise bu alanda mevcut durumda bir farklılık beklemediklerini ifade ediyorlar.

Raporda, IRRs girişlerine ilişkin beklentilerde büyük bir farklılık olmayacağı görüşü hakim oluyor. 2009 yılının ikinci yarısından bu yana yatırımcılar IRRs girişlerinin %20-25 aralığında olacağı görüşündeler.Yatırımcılar 2012 yılının ilk ve ikinci yarısında da fonların Türkiye’deki yatırım olanaklarına yönlendirilmesi konusunda %38’lik önemli bir artış bekliyor.

Rapora göre, katılımcıların %54’ü 2012 yılının ilk altı aylık döneminde Türk şirketlerine 100 milyon dolarlık yatırım hedefi içinde olduklarını belirtiyor ancak bu oran geçen yılki beklentinin %18 aşağısında kalıyor. Katılımcıların %25’i ise 25-50 milyon dolar arasında yatırım hedefi içinde olduklarını belirtiyorlar. Bu oran ise geçen yıl ile kıyaslandığında beklentilerde %18’lik düşüş görünüyor.

Önceki çalışmalarda da olduğu gibi yatırımlardan çıkışlar konusunda da beklentilerde değişiklik beklenmiyor. Bu yıl sadece bir ya da iki çıkış olacağı görüşünün oranı %46 olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca Eurozone’da yaşanan problemlerin Türkiye’deki yatırımları olumsuz etkileyeceği yönünde görüş bildiren katılımcıların oranı ise %62.

Türkiye’de yatırımcıların ilgisi tüketim sektöründe

Türkiye’deki tüketim sektörü %46’lık oranla yatırımcıların ilgisini çeken sektörlerin başında geliyor. Rakamlara bakıldığında sağlık hizmetleri sektörlerinde belirgin bir düşüş görünürken imalat sektörü ilk defa listede yer alıyor. Teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerinde ise 2011 yılı verilerine göre %17’lik bir gerileme ortaya çıkıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları