25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011 Yılında 8 Bin 755 İş İlanı Haberi
03 Şubat 2012 Cuma 19:49

2011 Yılında 8 Bin 755 İş İlanı Haberi

Kariyer.net’in verilere göre otomotiv sektörü için yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında son bir yılda yüzde 62, başvurularda ise yüzde 32 oranında artış yaşandı.

Yerli otomobil üretimi için atılan adımlar, gözleri otomotiv sektöründe yaşanan istihdam artışına çevirdi. Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net’in verilere göre otomotiv sektörü için yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında son bir yılda yüzde 62, başvurularda ise yüzde 32 oranında artış yaşandı. 2011 yılında 8 bin 755 iş ilanı Kariyer.net üzerinden yaklaşık 30 bin kişiye iş imkânı yaratan sektörün, son üç yıldaki istihdam artış hacmi ise yüzde 191’e ulaştı.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, yerli marka otomobil üretimi konusunda atılan adımlar ile yeni iş ilanları sayılarında hızlı bir artış trendinin başladığını belirterek, “otomotiv sektörü 2012 yılında istihdamın yıldız sektörü olmaya aday. Sektörde özellikle satış uzmanı ve mühendislerine olan talep hızla artıyor” dedi.

Yusuf Azoz, sözlerine şöyle devam etti: “Yarattığı katma değer ile, doğrudan ve dolaylı olarak istihdama katkısı açısından otomotiv sektörü Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyor. Yedek parça ve yan sanayi, oto yetkili satıcıları, tamir bakım ve servis hizmetleri, oto aksesuarları gibi birçok alt sanayilerle beslenen otomotiv, son üç yılda istidam hacmini iki katına çıkararak en hızlı artış gösteren sektör oldu.”

Satış uzmanı ve mühendislere rekor talep

Kariyer.net’te yayınlanan iş ilanlarına bakıldığında, 2011 yılında satış pozisyonları için 1000’i aşkın iş ilanı ile yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı doğdu. Mühendisler için ise yaklşık 700 iş ilanı, 2 bin 500 kişilik bir istihdam hacmi ortaya çıkardı. Mühendislikte en çok aranan uzmanlıklar ise, kalite mühendisi, proje mühendisi, üretim mühendisi, satın alma mühendisi, makine mühendisi, Ar-Ge mühendisi, kalite güvence mühendisi, metot mühendisi ve satış mühendisi olarak sıralandı.

Üretimle ilgili pozisyonlara talep artıyor

Otomotiv sektörü yeni iş ilanlarında en çok talep gören pozisyonlar üretim alanında yoğunlaşıyor. Üretim mühendislerine olan talepte yüzde 107 oranında artış yaşanırken, üretim müdürü için bu oran yüzde 94 olarak dikkat çekiyor. Rakamlar, sektörün yeni bir üretim trendine hazırlandığını işaret ediyor.

En fazla iş fırsatı Bursa, İstanbul ve Kocaeli’nde

Otomotiv sektöründe toplam istihdamının yüzde 19’u Bursa’da gerçekleşiyor. İstihdamın illere göre dağılımı ise; İstanbul yüzde 17, Kocaeli yüzde 11, Ankara yüzde 7, İzmir yüzde 6, Konya yüzde 2 ve Sakarya yüzde 2 olarak sıralanıyor. Azoz, otomotivin, İstanbul’da yoğunlaşmayan güçlü sektörlerden biri olarak Anadolu’daki istihdama büyük katkı sağladığını söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları