21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011 STK Staj Programı Tamamlandı
12 Ekim 2011 Çarşamba 10:45

2011 STK Staj Programı Tamamlandı

Sabancı Üniversitesi’nin yurtdışı ve yurtiçi STK Staj programının tamamlandı.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin 3 yıldır başarı ile sürdürdüğü, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Staj Programı kapsamında bu yıl da farklı üniversitelerden 139 öğrenci Ankara, İstanbul ve İzmir’deki 28 farklı STK’da, 3 öğrenci ise Almanya ve Mısır’daki STK’larda stajını başarı ile tamamladı. Türkiye’de ilk kez üniversite öğrencileri ile STK’ları buluşturan program dördüncü kez tamamlandı.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) kapsamında gerçekleşen proje ile Türk Sivil Toplum Kuruluşları’na insan kaynağı desteği sağlamanın yanı sıra, Türkiye'deki gençlere içinde yaşadıkları topluma katkıda bulunmaları konusunda teşvik etmek amaçlanıyor.

Bu yıl çeşitli üniversitelerden programa kabul edilen 139 öğrenci Ankara, İstanbul ve İzmir’deki çeşitli STK’larda, 3 öğrenci ise yurtdışındaki STK’larda stajını başarı ile tamamladı. Yaz tatillerinde STK deneyimi kazanan öğrenciler ayrıca uzun vadede STK’ların gelişmesine de katkıda bulunuyor. Programa başvuranların ilgisi, taahhüdü ve deneyimleri bu staj programına kabul edilmenin temel kriterleri arasında yer alıyor. Staj sürecinde STK iş ve süreçlerini yakından tanıyan öğrenciler, program ile STK’larda kariyer şansı da yakalayabiliyor.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası STK Staj Programı kapsamında iki yıldır toplam 7 öğrenci yurtdışındaki önemli STK’larda staj yaptı.

Yurtdışı STK stajı;  STK’larda kariyer yapmayı hedefleyen üniversite öğrencilerinin farklı ülkelerdeki STK’ların işleyişini deneyimleyip bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Edindikleri bu bilgi ve deneyimleri ise Türkiye’de STK işleyişi ile bütünleştirerek farklı bakış açıları kazanmalarını ve çeşitli uygulamalarda uluslararası bağlantılarını kullanabilmelerini sağlamak hedefleniyor.Öğrenciler başarı ile tamamladıkları stajları sonucunda sertifika almaya hak kazandı.

Sabancı Üniversitesi 3.sınıf Siyaset ve Sosyal Bilimler öğrencisi E. Büşra Ünlüönen Yurtdışı STK Stajı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sene yaz tatilimin bir ayını Kahire’de Alwan wa Awtar adlı sivil toplum kuruluşunda staj yaparak geçirdim. Bu sivil toplum kuruluşunun amacı; sosyo-ekonomik düzeyi düşük bir bölgede yaşayan çocukların, sanat ile kendilerini daha iyi tanımalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak. Staj süresi boyunca yaptığım işleri sıralamak gerekirse, kuruluşta çalışan yedi kişilik ekibe yardımcı oldum, aynı zamanda çocuklarla beraber çeşitli aktiviteler yaptım. Başta derneğin kurucusu Azza Kamel olmak üzere ofiste çalışan ekip ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştılar. Özellikle ofis içerisinde önemli sorumluluklar verdiler. Onlar sayesinde bu kısa sürede kendimi takımın bir parçası olarak hissettim. Benim için çok farklı bir staj deneyimi oldu.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları