26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2008 Ücret Araştırması Başlıyor
21 Mart 2008 Cuma 13:45

2008 Ücret Araştırması Başlıyor

Mercer Türkiye ofisi, 2008 Yılı Ücret Araştırması'nı bu yıl Nisan ayında gerçekleştirecek.

Global piyasaların lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer"ın Türkiye ofisi, 2008 Yılı Ücret Araştırması"nı bu yıl Nisan ayında gerçekleştirecek. Her yıl 5 kıtada yaklaşık 600 ücret araştırması yapan Mercer, Türkiye"de 2001 yılından bu yana yılda bir kez ücret araştırması gerçekleştirerek, şirketler için en kritik konulardan biri olan ücretlerle ilgili piyasanın nabzını tutuyor.

Mercer, insan kaynakları yöneticilerini bir araya getirdi
Mercer Türkiye'nin bu yılki ücret araştırması lansman toplantısında, insan kaynakları alanının önde gelen yöneticileri bir araya gelerek, ücretlendirmede son trendleri ve bu alandaki yenilikleri konuştular. Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen program çerçevesinde düzenlenen panele Philip Morris / Sabancı Ücretlendirme ve Sosyal Haklar Müdürü Emel Mordo, Alcatel Lucent Ücret ve Organizasyon Müdürü Pınar Temizkan ve Autoliv İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Müdürü Recep Yiğit konuşmacı olarak katıldı.

'Rekabet, ücret yönetimini gerekli kıldı'
Philip Morris / Sabancı Ücretlendirme ve Sosyal Haklar Müdürü Emel Mizrahi Mordo panelde yaptığı açıklamada "Yıllar içerisinde Türkiye'de sayıları artan yerli ve yabancı şirketler çalışma ortamındaki rekabeti artırmış ve bu durum ücretlerin yönetilmesini gerekli kılmıştır. Philip Morris / Sabancı olarak, dış rekabeti takip ederken, iç dengeleri de koruyabilmek amacıyla uzun yıllardır farklı ücret araştırmaları kullanmaktayız. Bunlardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında, her yıl Mart ayında ücret skalasını, pazar koşulları doğrultusunda yeniden oluşturup, bireysel ücretleri gözden geçirmekteyiz. Bu nedenle, ücret araştırmalarında yayınlanan piyasa bilgilerinin doğru ve geçmiş senelerle tutarlı olması, güven duyulan bir ücretlendirme politikası kurabilmemiz açısından son derece önem kazanmaktadır" dedi. Alcatel Lucent Ücret ve Organizasyon Müdürü Pınar Temizkan ise 2006 Aralık ayında gerçekleşen Alcatel&Lucent birleşme sürecinde, şirket evlilikleri sonrası, ücretlendirme politikalarının belirlenmesinde ücret araştırmalarının önemini çok yakından deneyimlediklerini ifade etti.

'Türkiye'de yönetici ücretleri çok yüksek'
Autoliv İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Müdürü Recep Yiğit ise, ücret araştırmasının güvenilir, standart ve adil olabilmesinin önemine değinirken, Mercer'ın IPE Metodolojisi'nin tüm bu beklentileri karşıladığını ifade etti. Yiğit ayrıca Türkiye'deki yönetici maaşlarıyla ilgili olarak "Türkiye'de yönetici maaşları çok yüksek. Türkiye'deki ücretler Doğu Avrupa ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Vergi ve teşvikler konusunda da sıkıntı var. Bu noktada, ücret araştırmaları özellikle yabancı ortaklar için önem teşkil ediyor" dedi.

Yan haklar gündeme geldi…
Son beş yıldır ücretlendirme sistem ve stratejilerinde ücret araştırmalarının önemli bir referans olarak kabul gördüğünü belirten Sibel Yücesan, "Ücret araştırmaları, ücretlendirmede hızla yükselen bir trend konumunda. 2001"den bu yana yaptığımız araştırmaların sonucu işgücü piyasasındaki değişime dair önemli ipuçları veriyor" dedi. 2004 yılından itibaren enflasyonda görülen düşüşle birlikte şirketlerin ücret politikalarını düzenlerken baz ücrete yapılan zamlar doğrultusunda "ücret yönetimi devrini" sona erdirdiklerini vurgulayan Yücesan, şöyle devam etti: "Bu nedenle şirketler baz ücretin yanında ücret paketinin diğer unsurlarına eğilmeye başladılar. Çalışanlara verilen yan haklar özellikle işe alım ve çalışanların tutulması sırasında ön plana çıktı. Bir yandan da yarattığı maliyet doğrultusunda mercek altına alınmaya başladı. Bugün itibarıyla yan haklar hala kısıtlı. Beklentimiz yan haklara odağın artması ve esnek paketlerin uygulamaya konulması yönünde."

Tek zam dönemi başladı
Mercer Türkiye"nin son beş yılda yaptığı ücret araştırmalarının ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan biri de, 2005 yılından itibaren şirketlerin daha önce yılda iki kez yaptıkları ücret artışlarının bu tarihten itibaren yılda bir kez, Ocak veya Nisan aylarında yapılmaya başlanması. Bu değişimde enflasyonun istikrar göstermesinin önemli bir faktör olduğunu belirten Yücesan, "Araştırmalarımıza katılan şirketlerden elde ettiğimiz verilere göre 2005 yılından önce firmaların % 40"ı yılda 1 defa ücret artışı yaparken bu oran son yıllarda % 80"lere çıkmıştır" dedi.

"2008"de yeni işe alım yapacak şirketlerin oranı düştü"
Sibel Yücesan, yeni işe alımlarla ilgili olarak 2006 ve 2007 Mercer Ücret Araştırmaları"ndan çıkan sonuçlar hakkında da şu bilgileri verdi: "Son yıllarda Türkiye"de işsizlik oranlarının piyasanın büyüme oranına doğru orantılı gitmediğini gözlemliyoruz. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde eğitimli işsizlik oranının Türkiye geneline göre daha fazla olması dikkat çekmektedir. Araştırmalarımızdan aldığımız veriler doğrultusunda 2007 için şirketlerin % 70"i yeni eleman işe almayı öngörürken, 2008 bütçelerinde bu oran % 55"e düşmüştür."

"Firmalar için önemli bir referans"
Ücret araştırmalarının, küresel rekabette öne çıkmak isteyen tüm çağdaş kuruluşlar için önemli bir başvuru kaynağı ve referans olduğunu vurgulayan Sibel Yücesan, "Ücret araştırmasına katılan bir şirket, her şeyden önce piyasadaki uygulamalar ve trendler hakkında fikir sahibi oluyor. Her yıl yürüttüğümüz bu araştırma, şirketlerin yapacakları analizleri ve alacakları kararları destekleyebilecek tarafsız bir referans noktası olma özelliği taşıyor" dedi. Ücret paketleri konusunda pazar rekabetine göre şirketlerin kendi konumlarını kontrol edebilmeklerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Yücesan, ücretlendirme politikalarını gözden geçirmek ve gerekli ayarlamaları yapmak ve de belli bir süreçte, kendi personel maliyeti ile rakiplerin maliyetlerini takip etmek adına bu araştırmanın pek çok soruya yanıt verdiğini belirtti.

Bu yıl Eylül ayı yerine Nisan ayında gerçekleşecek
Bu yıl yürütülecek Mercer Türkiye Ücret Araştırması (TRS/ Total Remuneration Survey) hakkında bilgi veren Mercer Kıdemli Danışmanı Berna Camat, raporlama döneminin Avrupa standartlarına uyumlu olması amacıyla daha önce Türkiye"de Eylül ayında yaptıkları bu araştırmayı, bu yıldan itibaren Nisan ayında gerçekleştirmeye başladıklarını belirtti. Camat, "Araştırmaya yıllardır katılan müşterilerimizin yanı sıra yeni müşterilerimizden de bu yönde talep geldi. Biz de Mercer Türkiye olarak, araştırma dönemini Nisan olarak belirledik" dedi.

Pay Monitor ayrıcalığı
Mercer Ücret Araştırması"nın toplam ödüllendirme olarak bilinen baz maaş, yıllık sabit ödemeler (yemek, yol), değişken ödemeler (satış komisyonları, bonus), uzun vadeli teşvikler (hisse vs) ve yan faydalar hakkında (şirket arabası, sağlık sigortası) firmalara doğru ve istikrarlı bilgiler sağlıyor. Türkiye'de 2001 yılından beri uygulanan Mercer ücret araştırmasında, web tabanlı sistem Pay Monitor kullanılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları