24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2008 Kalite Maratonu Başladı
28 Şubat 2008 Perşembe 10:08

2008 Kalite Maratonu Başladı

KalDer, Usal Kalite Ödülü'ne başvuran kuruluşları tanıttı. Ödül için 5'i kamu kurumu olmak üzere, toplam 13 kuruluş başvurdu.

Bu yıl Kasım ayında 16"ncısı dağıtılacak Ulusal Kalite Ödülüne aralarında kendi sektörünün dev markalarının da yer aldığı 5"i kamu olmak üzere toplam 13 kuruluş başvuruda bulundu. İstanbul Hilton Otel"de düzenlenen basın toplantısına Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu"nun yanı sıra, ödüle aday kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çetin Nuhoğlu, 2008 yılının kalite takımının belli olduğunu söyledi. Kamu kuruluşlarından 5, İşletmeler Kategorilerinde 8 kuruluş"un (2 kuruluş operasyonel birim) çok önemli bir sürece adım attığını, bu ödüle başvurmanın bile büyük bir başarı olduğunu ifade eden Nuhoğlu, tüm kuruluşlara başarı dilediğini söyledi.

KalDer"in toplum ve özel sektöre sağladığı katma değerle Türkiye"nin geleceğine yön verdiğini belirten KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, amaçlarının kalite yolculuğundaki kuruluşları Ulusal Kalite Ödülü"ne yönlendirerek yanlarında olduklarını ortaya koymak olduğunu söyledi.

Ülkelerin rekabet gücünü o ülkedeki özel sektör kuruluşlarının rekabet güçleri ile kamu yönetiminin yaklaşımlarının belirlediğini kaydeden Nuhoğlu, "Ulusal Kalite Ödülü, kurum ve markalara sadece toplam kalite uygulamalarında referans değil, ulusal, bölgesel ve global pazarlarda da rakiplerine oranla farklılaşma yaratacak temel noktaları öne çıkarmada en önemli yol göstericidir. Bu sayede küreselleşen dünyada rekabetin en temel unsur olduğu düşüncesinden hareketle, kurum ve markalara farklılaşmada öncelik kazandıran etkendir" açıklamasında bulundu.

Mevzuatın yalınlaştırılması, yasal ve düzenleyici çerçeve, kamu finansmanı, mali politikalar, şeffaflık, yolsuzluk ile mücadele, teknoloji, bilim, sağlık ve eğitim altyapısı gibi başlıkların ülkelerin daha rekabetçi olmasını sağladığını ifade eden Nuhoğlu, "Kamu yönetiminin etkin çalışmasında sivil toplum kuruluşlarının katkısı önemlidir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının etkinliği de ülkelerin rekabetçiliğinde belirleyici bir faktördür" şeklinde konuştu.

Ulusal Kalite Ödüllerini 1993 yılından bu yana gönüllü olarak görev yapan, farklı sektör yöneticilerinden oluşan 300 kişilik deneyimli bir değerlendirici havuz tarafından dağıtıldığı bilgisini veren Çetin Nuhoğlu, değerlendirme ölçütü olarak Avrupa Kalite Yönetim Vakfı"nın (EFQM) Mükemmellik Modeli"ni kullanıldığını ifade etti.

Ulusal Kalite Ödülü"ne bugüne kadar 206 kuruluşun başvurduğunu kaydeden Kalite Ödülü Yürütme Kurulu (KÖYK) Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan, "Süreçte yaklaşık 1500 orta ve üst düzey yönetici değerlendirici olarak görev almış, deneyim kazanmışlardır. Bugüne kadar, 17"si Büyük, 26"sı Başarı Ödülü olmak üzere toplam 43 ödül verilmiştir. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl Büyük Ödülü Rexam Paketleme, başarı ödüllerini ise Çimtaş Boru, Kütahya Porselen, Soyak İnşaat almaya hak kazanmıştı. İlki geçtiğimiz yıl verilen Mükemmellikte Süreklilik Ödülü ise Bosch Dizel Enjektör Fabrikası ve Kocaeli Sanayi Odası"nın olmuştu.

Brisa, 1996"da Avrupa Kalite Ödülü"nü kazanan ilk Türk Kuruluşu oldu. Bugüne kadar 5"i Büyük, 14"ü Başarı olmak üzere toplam 19 Avrupa Kalite Ödülü kazanıldı. Türkiye şu anda kuruluşları en çok Avrupa Kalite Ödülü"nü kazanan 2 ülkeden birisi. Bununla gurur duyuyoruz" dedi.

2007 Ulusal Kalite Ödülü"ne başvuran kuruluşları açıklayan KÖYK Başkanı Kaylan şu bilgileri verdi:

"Bu yıl Ulusal Kalite Ödüllerine 5"i kamu kategorisinde olmak üzere toplam 13 kuruluş başvuruda bulunmuştur. İşletmeler Kategorilerinde, Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş, İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Tic. A.Ş., İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. (Operasyonel Birim), Petkim Petrokimya Holding A.Ş, Siemens Sanayi A.Ş. Siemens AG Türkiye Genel Temsilcisi Tıp Çözümleri (Operasyonel Birim); Kamu Kategorisinde ise İzmit Nuh Çimento İlköğretim Okulu, İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu, Bursa Tophane Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, Antalya Ayten Çağıran Anaokulu, Şanlıurfa Belediyesi Başkanlığı aday olmuştur. Aramızda temsilcileri bulunan 2008 Ulusal Kalite Takımımızı, ülkemizde Toplam Kalite Yönetimi"nin bir yaşam biçimi olarak yaygınlaştırılmasındaki değerli katkıları için kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum. Kısa bir süre sonra saha ziyaretleri yapılarak bu şirketlerin kalite yolculuğundaki en önemli adımları denetlenmeye başlanacaktır"

KalDer Başkanı Çetin Nuhoğlu ve Ulusal Kalite Ödülü Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr Ali Rıza Kaylan"ın ardından söz alan, Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. Kalite ve Çevre Yönetimi Müdürü Sibel Bekler, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Bülend Engin, İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO) Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy, Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Genel Müdürü Kenan Yavuz, Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tıp Çözümleri Direktörü Ufuk Eren, Bursa Tophane Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdürü Rahmi Özyiğit, İzmit Nuh Çimento İlköğretim Okulu Okul Kalite Temsilcisi Şükran Çağlı, Erenköy İlköğretim Okulu Müdürü Sabahattin Demir, Şanlıurfa Belediyesi Başkan Yardımcısı Habib Arslan kuruluşlarının kalite yolculuğundaki serüvenlerini anlattılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları