23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 milyon Yeni İş Olanağı Yaratılacak
16 Mart 2012 Cuma 13:38

14 milyon Yeni İş Olanağı Yaratılacak

Microsoft’un IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre bulut bilişim 2015 yılına kadar istihdam alanında 14 milyon yeni iş pozisyonunun ortaya çıkmasını sağlayacak

Microsoft’un bağımsız araştırma kuruluşu IDC’ye yaptırdığı çalışmaya göre özel ve genel bulut bilişim hizmetlerine yapılan yatırımlar ile birlikte dünya çapında geçen yıl başından 2015 yılına kadar sektörde 14 milyon yeni iş pozisyonunun ortaya çıkacağı öngörülüyor. Microsoft’un yaptırdığı bu araştırmaya göre bulut bilişim ile bilgi teknolojileri alanında yaratılan inovasyon sonucu 2015 yılında yıllık olarak 1.1 trilyon dolarlık bir gelirin elde edilmesi bekleniyor. Bulut bilişim sayesinde en çok yeni iş imkanın ortaya çıkacağı öngörülen sektörlerin başında ise iletişim ve medya (2.4 milyon yeni istihdam), bankacılık (1.4 milyon yeni istihdam) ile kesikli imalat sektörü (1.3 milyon yeni istihdam) yer alıyor.

Yapılan araştırmanın sektörde sanılanın aksine bulut bilişimin istihdam yaratma açısından çok olumlu bir etki sağladığını ortaya koyduğunu belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Maliyetleri aşağıya çeken, inovasyonu artıran ve dönüştürücü etkiye sahip bir teknoloji olan bulut bilişim, yeni iş olanakları ve farklı becerilere sahip bilişim çalışanlarının ortaya çıkmasına neden olacak. Bulut bilişim ayrıca şirketlerdeki BT yöneticilerinin operasyonel alandaki yüklerini hafifleterek daha kritik projelerde yer alabilmelerini sağlayacak. Bulut teknolojileri özellikle KOBİ’lerin büyük şirketlerin kullanabildikleri teknolojilere sunucu ve donanım yatırımı yapmaya gerek duymadan erişebilmelerini sağlayarak uluslararası alanda da rekabet edebilmelerinin önünü açacak. Microsoft Türkiye olarak iş ortaklarımız ile birlikte kurumlarımızın bulut teknolojilerinden sonuna kadar faydalanabilmeleri için yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Denizbank özel bulut ile çalışma saatlerinde yüzde 20 tasarruf etti

DenizBank’ın Microsoft teknolojilerini kullanarak kurduğu özel bulut altyapısı sayesinde çalışanların harcadığı mesai süresinde yüzde 20 oranında tasarruf sağladıklarını söyleyen DenizBank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, “System Center çözümleri ile gerçekleştirdiğimiz otomasyon sayesinde çalışanlarımızın mesai saatlerinde operasyonel işler için ayırmak zorunda kaldıkları zamandan tasarruf edebilmelerini sağladık. Özellikle Sytem Center Orchestrator’ı kullanarak yeni sanal makinelerin konfigürasyonunun yapılması ve buluttaki tüm sanal makinelerin güvenlik günceleştirmelerinin gerçekleştirilmesi gibi sıkça gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir çok görevi stantart hale getirerek otomasyonunu sağladık.  Bu özellikle bilgi teknolojileri alanında çalışanlarımızın zamanlarını daha etkin biçimde kullanabilmelerini sağladı” diye konuştu.

Ofisim Bulutta ile haberleşme masrafları yarı yarıya iniyor

Bulut Bilişim sayesinde farklı ölçekteki kurumlara iletişim giderlerinde büyük tasarruf edebildikleri Ofisim Bulutta platformunu sunabildiklerini ifade eden TESAŞ Ürün Pazarlama Yöneticisi Manolya Özümit, “Microsoft Birleşik İletişim ve Birlikte Çalışma ürünlerini günümüzün trendi olan bulut bilişim teknolojisi altında birleştirerek "Ofisim Bulutta" platformunu kurduk. Bu sayede farklı ölçekteki firmalar, bu ürünleri yatırım yapmadan kullanabiliyor ve iletişim giderlerinde tasarruf edebildikleri gibi operasyonel verimliliklerini de etkin bir ölçüde arttırabiliyorlar. Hatta telefon maliyetlerinde yüzde 50’lere varan tasarruf sağlıyorlar. Birçok müşterimiz artık şirket içerisindeki bilgi teknolojisi yöneticisinin iletişim altyapısı ile ilgili sorunlar ile uğraşmak zorunda kalmadığını ve kurum için daha stratejik bilişim uygulamları geliştirme konusuna vakit ayırmaya başlayabildiklerini söylüyor. IDC’nin bu araştırmasında ortaya koyduğu gibi bulut bilişimin sağladığı inovasyon ayesinde bilgi teknolojisi yöneticileri şirketleri için daha verimli işlere zaman ayırabiliyor” dedi

Simternet’in çözümü ile KOBİ’ler sadece kullandığını ödeyecek

Microsoft’un bulut bilişim çözümlerini kullanarak, müşteri profilini orta büyüklükteki firmalara da genişletebilme imkanı yakaladıklarını belirten Simternet Genel Müdürü Ataol Ay, “Microsoft Gold Certified iş ortaklarından birisi olarak, 2006 yılından bu yana Türkiye’deki ilk 500 firmaya ve kamuya SharePoint danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Microsoft’un bulut çözümlerini kullanarak, müşteri profilimizi orta büyüklükteki firmalara da genişletebilme imkanı yakaladık. Böylece, dünyada ilk kez paylaşımlı SharePoint Server hizmetini veren firma olarak, en büyük işletmelerin tercihi olan Microsoft teknolojilerini KOBİ’lerin de kolaylıkla kullanabileceği bir modelde sunmaya başladık. Bu sayede KOBİ’lerimiz bulut üzerinden sunduğumuz internet, intranet ve extranet paket çözümlerini ücretsiz deneyebiliyor, herhangi bir risk almadan, kullandıkça öde yöntemi ile çok düşük maliyetlerle sahip olabiliyorlar” dedi.

IDC’nin araştırmasının sonuçlarına göre bulut bilişim sanılanın tam tersine BT sektöründe iş kayıplarının yaşanmasına değil yeni bir çok iş fırsatının ortaya çıkmasına neden olacak. Bulut bilişim tüm kıtalarda ve her boyuttaki işletme için yeni istihdam kapılarının açılmasını sağlayacak. Çünkü gelişmekte olan piyasalar ve küçük işletmeler, gelişmiş ülkeler ve büyük kuruluşların yararlandıkları teknolojilere aynı erişim imkanına sahip olacaklar. Bulut bilişimin farklı sektörlerde farklı oranlarda istihdam artışı sağlayacağına da dikkat çekilen araştırmada genel bulut alanında yapılan yatırımların özel bulut alanında yapılanlara oranla daha fazla iş imkanı yaratacağı öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları