29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
122 Yıllık Türk Ticaret Tarihi İTO Bilgi Merkezi’nde
09 Aralık 2007 Pazar 11:31

122 Yıllık Türk Ticaret Tarihi İTO Bilgi Merkezi’nde

İstanbul Ticaret Gazetesi’nin tüm sayıları, bakım ve onarım çalışmalarının ardından İTO Bilgi Merkezi’nde araştırmacıların hizmetine sunuldu.

1885 yılından bu yana Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ticari, ekonomik ve sosyal tarihine ışık tutan İstanbul Ticaret Gazetesi’nin tüm sayıları, bakım ve onarım çalışmalarının ardından, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Bilgi Merkezi’nde araştırmacıların hizmetine sunuldu.

4 Ocak 1882 tarihinde ‘Dersaadet Ticaret Odası’ adıyla faaliyete geçen İstanbul Ticaret Odası (İTO), 5 Ocak 1885’te, yani kuruluşundan üç yıl sonra Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi adıyla haftalık bir gazete çıkarmaya başladı. Gazete başta Osmanlıca ve Fransızca olarak yayınlandı.

Temmuz 1923’te gazetenin yayınına ara verildi ve yerine Kasım ayından itibaren aylık İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Mecmuası yayınlanmaya başladı. Bu yayın da Aralık 1928’e kadar eski harfli Türkçe olarak basıldı. 1929’dan sonra yeni Türk alfabesiyle yayımına devam eden dergi, 1952 yılında ticaret ve sanayi odası ayrılınca, ismini İstanbul Ticaret Odası Mecmuası olarak değiştirdi. Bu dergi halen İTOVİZYON adı ile yayınlanmaya devam ediyor.

1923’te yayınına ara verilen Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi ise 1958 yılında yeniden okuyucuları ile buluştu ve bugün hâlâ yayınlanmakta olan İstanbul Ticaret Gazetesi adını aldı.

Eminönü’ndeki İTO Merkez Binası’nda bulunan gazete ve dergi koleksiyonu, onarımdan geçmiş haliyle, İTO Bilgi Merkezi’nde tüm araştırmacıların hizmetine sunuldu.

OECD Dökümantasyon Merkezi

Uluslararası nitelikte bir iş kütüphanesi olan İTO Bilgi Merkezi, ayrıca üyelerini, iş dünyasını ve araştırmacıları bilgilendiriyor.

İTO Bilgi Merkezi, abone olduğu EBSCO, ISI-Emerging Markets, Verisor ve Kompass gibi ulusal ve uluslararası veritabanları ile kullanıcıların daha fazla bilgiye hızlı ve güncel olarak ulaşmalarını sağlıyor. Ayrıca, sadece OECD’ye üye ülkelerin başkentlerinde bulunan OECD Kütüphaneleri, dünyada ilk kez Türkiye'de başkent dışında başka bir şehirde İstanbul’da yer alıyor. İTO, bünyesinde açılan OECD Dokümantasyon Merkezi’nde OECD tarafından yayınlanmakta olan tüm kitaplar, süreli yayınlar, istatistikler ve raporlar basılı veya elektronik olarak bulunuyor.

Teklif ve Talepler Bilgisayarda

Merkezin sunduğu bir diğer hizmet de Türk firmalarının dış ticaret yapabilecekleri ticaret ortakları bulmalarına yardımcı olmak için yurtdışından İTO’ya ulaşan her türlü teklif ve talepleri günlük olarak bilgisayara girerek, sisteme abone olan İTO Üyeleri’nin her hafta e-posta ile otomatik olarak bu bilgilere erişmelerini sağlamak.

İTO Bilgi Merkezi

İTO Bilgi Merkezi’nin koleksiyonunda yaklaşık 9 bin kitap, bin 100 süreli yayın, 350 rehber, 250 CD ve 11 ulusal-uluslararası veritabanı bulunuyor. Yine yurtiçi ve yurtdışı firma bilgileri, ulusal ve uluslararası istatistikler, ülke raporları, sektör araştırmaları, mevzuatlar, AB hakkındaki yayınlar, iller hakkında kaynaklar ve Atatürk kitapları yer alıyor. Nadir Eserler Koleksiyonu’nda ise Osmanlıca ve yabancı dilde yazılmış, nadir eser kapsamına giren 300 adet yayın yer alıyor.

İTO Bilgi Merkezi hafta içi saat 09.30-16.30 arasında, Salı günleri ise 09.30-12.00 saatleri arasında İTO’nun Eminönü’ndeki Merkez Binası’nda faaliyet gösteriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları