17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Türk Ekibi, Dünya Çevre Haftasında Buluştu
12 Haziran 2008 Perşembe 11:59

12 Türk Ekibi, Dünya Çevre Haftası'nda Buluştu

Shell Eco-marathon 2008'e damgasını vuran Türk ekipleri, ülkemize derecelerle döndü.

Gençleri sürdürülebilir kalkınmaya ve enerji tasarrufuna katkıda bulunmaya teşvik eden Shell Eco-marathon"da bu yıl ülkemizi başarıyla temsil eden 12 Türk ekibi, Dünya Çevre Haftası"nda yeniden bir araya geldi. Bu kez, düzenlenen bir törenle, sertifikalarını alan Türk ekipleri, yarışmada ülkemizi temsil ettikleri en çevreci ve akılcı araçlarını Beşiktaş Çilekli Tesisleri"nde sergileme fırsatı buldu. Türk ekiplerinin yarışmadan sonra tekrar bir araya gelmesi, Dünya Çevre Haftası dolayısıyla da oldukça anlamlıydı.

Törende, Türk ekiplerine hitaben bir konuşma yapan Shell& Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, tüm dünyadan 3 bini aşkın öğrencinin 207 tasarımıyla yarıştığı Shell Eco-marathon"da, ülkemize dereceyle dönen Türk takımlarını elde ettiği başarılardan dolayı tebrik etti. Yasemin Ayginin ayrıca, Türkiye"den katılan Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Şişli Terakki Lisesi, Eskişehir Atatürk Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini de sürdürülebilir ulaşım konusunda ortaya koydukları teknolojik çaba ve sergiledikleri performans için ayrı ayrı kutladı. Yasemin Ayginin"in konuşmasının ardından bir törenle, Türk ekipleri sertifikalarını alırken Fransa"dan dereceyle dönen Sakarya Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi"ne de madalyonları takdim edildi.

Shell Eco-marathon"a Türk ekipleri damgasını vurdu
Shell"in 23 yıldır tüm Avrupa genelinde lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği ve onlara geleceğin "en az yakıtla en fazla yol alan" otomobillerini bugünden üretmelerine imkan sunan Shell Eco-marathon Yarışması"nda bu yıl Türkiye rüzgarı esti. 22 ülkeden 207 çevreci tasarımın yarıştığı Shell Eco-marathon 2008"de, Fransız takımı Lycee La Joliverie, 1 litre yakıt ile 3382 km yol kat ederek prototip kategorisinde birinci olurken, Türk takımları da başarılı performansları ve sempatik tavırları ile Shell Eco-marathon 2008"e damgasını vurdu.

22-24 Mayıs tarihlerinde Fransa"nın Nogaro kentinde düzenlenen Shell Eco-marathon"da ülkemizi temsil eden 12 okuldan Sakarya Üniversitesi, şehir arabaları kategorisinde 3. olurken, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri ise, yine şehir arabaları kategorisinde yarıştıkları otomobilleriyle, 1 litre yakıt ile 174 km. yol kat ederek 13. oldu. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, gösterdiği performans ile, şehir arabaları kategorisinde, kullanılan yakıt tipine (etanol) göre ise 2."liği elde etti. Yarışmaya bu yıl 2. kez katılan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri, 2 yıl önceki yarışmada, "Kibele" isimli araçlarıyla, "SKF Tasarım Ödülü"nü kazanmıştı.

Yarışmada bu yıl Türkiye"yi 4. kez temsil eden ve benzin ile çalışan otomobilleriyle katılan Şişli Terakki"li öğrenciler ise, "Prototip" kategorisinde, 1 litre yakıt ile 287 km. yol kat ederek, 68. oldu. Eskişehir Atatürk Anadolu Lisesi de, 142 km. yol kat ederek 82."liğe ulaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları