17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Farklı Ülkeden Genç Konuklar
23 Mayıs 2008 Cuma 15:58

12 Farklı Ülkeden Genç Konuklar

Özel ALEV Okulları, Anna Lindh Vakfı ve AFS aracılığıyla 12 ülkeden gelen gençleri İstanbul'da ağırladı.

Özel ALEV Okulları; Türkiye"de ilk olarak kendisinin üye olduğu, farklı kültürlerin ve dinlerin birbirlerini tanımaları amacıyla 18 Nisan 2005 tarihinde kurulan Anna Lindh Vakfı ve American Field Service (AFS) Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı aracılığıyla, birer öğretmen eşliğinde 12 farklı ülkeden Türkiye"ye gelen ikişer öğrenciye, Türkiye"yi ve Türk kültürünü tanıtmaya çalıştı.

18 Mayıs 2008, Pazar günü Türkiye"ye gelen öğrenciler, Özel ALEV Okulları öğrencilerinin evlerinde konuk edildi. 19 Mayıs 2008, Pazartesi günü saat 09:30"da Özel ALEV Okulları"nda başlayan resmi törene, yabancı öğrencilerle birlikte, gün içerisinde düzenlenen turnuvalara katılmak için Avusturya Lisesi ve Doğan Koleji de geldi. Şiirler, skeçler ve dans gösterilerinin yanı sıra yurtdışından gelen öğrencilerin ülkelerini tanıttıkları barkovizyon gösterilerinin de yer aldığı törenin ardından okul bahçesinde, yabancı ülkelerin stantları ve öğrencilerin fizik, kimya, biyoloji projeleri sergilendi. Langırt, basketbol, atletizm, orienteering alanlarında okullar arası turnuvaların düzenlendiği etkinlikte, Orff - Schulwerk Eğitimi'nin sergilendiği bir ritm gösterisi yer aldı.

20 Mayıs 2008, Salı günü ise, 2008 yılının Anna Lindh Vakfı'nın Kültürler Arası Diyalog Yılı olması dolayısıyla, Özel ALEV Okulları, Farklı Kültürlere Saygı başlıklı bir panel düzenledi. Öğrencilere, Özel ALEV Okulları tarafından katılım sertifikası verilmesiyle başlayan panelde; öğrenciler iki farklı gruba ayrılarak her grubun kendi içindeki farklı kültürleri tanıması ve kendi kültürünü oluşturması istendi. Grupların aralarında yaptıkları tartışmalar sonucu, her öğrenci, diğer kültürlerin farklılıklarını keşfederek, bu farklılıklara saygı duymanın önemini vurguladı. Beyoğlu İstanbul 2010 Kültür Başkent Ofisi"nde gerçekleşen panelin ardından öğrenciler, zengin Türk mutfağını tanıtan bir yemeğe ve yemek sonrasında gerçekleştirilen boğaz turuna katıldılar.

Özel ALEV Okulları, 19 Mayıs Atatürk"ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı"nda 12 farklı ülkenin gençlerine ev sahipliği yaparak, Atatürk"ün geleceği emanet ettiği gençleri farklı kültürlerle buluşturmanın gurunu yaşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları