17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Bin Öğretmene Yeşil Kutu Eğitimi
02 Haziran 2011 Perşembe 15:24

11 Bin Öğretmene Yeşil Kutu Eğitimi

Türkiye çapında 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenci Yeşil Kutu eğitimi aldı.

Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve
Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen ve Bosch Ev Aletleri"nin desteği ile yaygınlaştırılan Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi"nde 1094 öğretmen ve 100 000 öğrenciye ulaşıldı.

Sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye"de Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde 2005 yılında hayata geçirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, 2008"den bu yana Bosch Ev Aletleri"nin maddi ve manevi destekleri ile Anadolu topraklarında yeşile değer verme bilincinin tohumlarını atmaya devam ediyor. Proje kapsamında 2010-2011 eğitim öğretim yılının ilk eğitimi, 23 - 24 Ekim tarihlerinde, Trabzon"da gerçekleştirildi. Eğitime Trabzon, Giresun, Samsun, Ordu, Erzincan, Elazığ, Artvin ve Rize"de görev yapan 18 öğretmen katıldı. Bu eğitimi alan 18 öğretmen, edindiği bilgileri kendi illerindeki 1000"e yakın öğretmene aktarıp, Yeşil Kutu eğitiminin 100 000"den fazla öğrenciye ulaşmasını sağladı. Yeşil Kutu kapsamında, Trabzon"u takiben, İstanbul, Kayseri, İzmir, Şanlıurfa, Ankara, Eskişehir, Konya, Hatay ve Kars illeri merkez olmak üzere toplam 10 eğitim gerçekleştirilerek, başlangıcından bu yana Mart 2011 tarihi itibariyle Türkiye çapında toplamda, yaklaşık 11.000 öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı.

Merkezi ve Doğu Avrupa için Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından geliştirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi; Türkiye"de Millî Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı"nın işbirliği ile 2005 yılından bu yana yürütülüyor. 2008 yılı itibariyle projenin sponsoru olan Bosch Ev Aletleri"nin desteğiyle Yeşil Kutu Türkiye"de yaygınlaştırılıyor ve tüm illerde çok daha fazla kullanılması hedefleniyor. Yeşil Kutu, öğrencilerin çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü bir eğitim seti. Proje kapsamında Yeşil Kutu"yu eğitim programlarında nasıl kullanacakları konusunda eğitilen öğretmenler daha sonra 10-14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine ulaşarak eğitim veriyor.

Yeşil Kutu, kapsadığı konulara ilişkin olarak öğrencileri birer bilgi deposu haline çevirmek yerine temel bazı değerlerin ve davranış biçimlerinin gelişmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Bu nedenle de ders programında ayrı bir ders olarak yer almıyor. Yeşil Kutu, her branştan öğretmenin ve eğitimcilerin var olan her derste çevreyle ilgili bir bağlantı kurmalarını sağlayıp öğrencileriyle karşılıklı olarak çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyor.

2010 - 2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle Yeşil Kutu eğitimlerinde bir ilk niteliğinde olan yeni bir uygulama başlatıldı. E-learning olarak da bilinen internet tabanlı uzaktan eğitim uygulaması sayesinde Yeşil Kutu, öğretmenlere artık internet üzerinden de kaynaklar ve yeni olanaklar sunuyor. Öğretmenler, ders planları ve bilgi içeren çalışma notlarının yer aldığı bir öğretmen el kitabı, animasyon ve kısa filmlerin yer aldığı bir DVD, çevre konularında kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve ikilem oyunlarından oluşan setin tamamına internet sayfası üzerinden ulaşabiliyor ve kendi aralarında konu ve deneyim paylaşımını buradan sürdürebiliyorlar.

Sitede öğrencilere özel olarak hazırlanan ayrı bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde, Yeşil Kutu ağına dahil olan öğrencilerin kendilerine ait özel bir profil sayfası var. Profil bilgilerini görüntüleyebiliyor ve güncelleyebiliyorlar. Profillerine fotoğraf ekleyebiliyorlar. Kendi ağındaki öğrencileri; arkadaşlarını ve onu Yeşil Kutu"ya dahil eden öğretmenin etkinlik paylaşımlarını görebiliyorlar. Yeşil Pano"da örnek etkinlik paylaşımında bulunabiliyorlar. Öğretmenine ve arkadaşlarına mesaj gönderebiliyorlar. Böylece Türkiye"nin farklı illerindeki öğrenciler, birbirileriyle ve öğretmenlerle görüş alışverişinde bulunabiliyorlar. Öğrencilere özel bölümde, tamamen Yeşil Kutu eğitim setinden yola çıkarak hazırlanmış içerikleri görüntüleyebiliyorlar. Yeşil Kutu içerikleri referans alınarak hazırlanmış olan mini testleri çözerek, karnelerini görebiliyorlar. Testlerde kendilerini sınavda gibi hissetmesinler diye sadece bilgilerini pekiştirmeleri göz önünde bulundurularak yanlış şık cevaplandığında şık kırmızı oluyor. Diğer yanlış şıklar da gösteriliyor. Böylece öğrenci doğru şıkkı da görebiliyor.

Oyun bölümünde ise çevre bilincini artıracak eğlenceli oyunlara yer veriliyor. Şu anda sitede aktif olan öğrenciler, Geri Dönüşüm Avı adlı oyun ile hem eğleniyor hem öğreniyor. Önümüzdeki dönemde siteye yeni test ve oyunlar eklenecek.

Yeşil Vagon, Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi"nin mobil eğitim üssü. Yeşil Vagon, projenin Türkiye ayağına özgü bir uygulaması olması nedeniyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Yeşil Kutu, öğretmen eğitimlerinde geçtiğimiz yıllarda bir ilki hayata geçirerek, eğitimi son derece farklı bir metotla gerçekleştirdi. Proje kapsamında Yeşil Vagon"a dönüştürülen T.C.D.D. Konferans Vagonu"nun uğradığı 8 ilde (Malatya, Elazığ, Muş, Van, Niğde, Adana, Mersin ve Karaman) Yeşil Kutu"nun eğitim programlarında ne şekilde kullanılacağı konusunda ildeki öğretmenler eğitildi. Yeşil Vagon sayesinde Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi ile çok daha fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşıldı. Yeşil Kutu eğitimleri verilmek üzere özel olanaklarla donatılan Yeşil Vagon, nitelikli bir eğitim için bir sınıfta bulunması gereken tüm ses ve görüntü sistemleri ve her türlü teknik altyapıya sahipti. Yeşil Vagon, tüm bu farklılığıyla, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi"nin (UNECE - United Nations Economic Commission for Europe) bu yıl altıncı kez gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim toplantısında eğitimde iyi örnekler ve özgün fikirler statüsünde değerlendirilerek, dünyada eşi benzeri olmayan bir proje ve dünya çapında farklı ülkelerde de hayata geçirilebilecek sürdürülebilir bir eğitim metodu olarak örnek gösterildi.

www.yesilkutu.net, öğretmenlerin meslektaşları ile bilgi ve deneyim paylaşımlarını güçlendirecek bir platform. Eğitmenler kendi arasındaki etkileşimlerini artırırken, öğrencilerinin de bu etkileşimden çıkan bilgi ve verileri daha iyi özümsemelerine, farklı deneyimlerden farklı kazanımlar elde etmelerine öncülük edebiliyor. Türkiye"nin dört bir yanından eğitmen, sadece bir tıkla, bulunduğu yerden bu kaynaklara erişebiliyor. Bu model, Yeşil Kutu"nun çevreci yaklaşımı ile de birebir örtüşüyor. Eğitimler ve paylaşımlar, dijital ortam aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yüzde yüz geri dönüşümlü kağıda dahi olsa herhangi bir baskı alınmıyor, bu sayede de çevrenin korunmasına daha çok katkı sağlanıyor. Yayına başladığından bu yana web sitesini en çok ziyaret eden ilk 11 il ise şöyle; İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Malatya, Adana, Antalya, Erzurum, Eskişehir, Samsun.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları