18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1.5 Milyar YTL’lik Vergi Barışı
28 Ocak 2008 Pazartesi 11:03

1.5 Milyar YTL’lik Vergi Barışı

İSMMMO, hazırladığı Borçlu İşletmelere Zeytin Dalı raporunda Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan yeni tasarıyı inceledi.

Hazine ve işletmeler için hayat öpücüğü olarak tanımlanabilecek kamu alacaklarının tahsiline ilişkin yeni yasa teklifi Bakanlar Kurulu’nda bekliyor. İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) hesaplamasına göre, Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan kamu alacaklarının tahsiline ilişkin tasarı, Hazine için en az 1.5 milyar YTL gelir anlamına gelirken işletmeler, vergi daireleri ve yargı için de “rahatlama”yı ifade ediyor.

İSMMMO’nun incelemesine göre, ihtilaflı vergi dosyalarına uzlaşma eli uzatmak üzere hazırlanan tasarı, kamuoyunda farklı algılamalara yol açsa da; mükellefin beyan ettiği ve ödemekle yükümlü olduğu, vergi inceleme elemanları tarafından sürdürülen incelemeler ile takdir komisyonlarının işlemini bekleyen dosyaları “af etmiyor”. Bu yönüyle desteklenmesi gereken tasarının yasalaşması durumunda 70 bin dosya kapanacak ve kamunun ortalama 1.5 milyar YTL gelir sağlaması mümkün olabilecek.

İSMMMO’nun Borçlu İşletmelere Zeytin Dalı adı verilen raporuna göre, söz konusu uygulamadan 30 bini usulsüzlük (inceleme ya da takdir komisyonunca öngörülen matrah takdiri sonucunda vergi hesaplanması, hesaplanan vergiye 1 - 3 kat arası ceza kesilmesi işlemi), 40 bini vergi ziyaı olmak üzere 10 binlerce dosya uzlaşma önerisinden yararlanabilecek. Buna göre, Maliye’nin bu kapsamda 3.5 milyar YTL’lik ihtilaflı alacağı bulunuyor. Maliye bu tutarın yüzde 40 - 50’sini bile alabilse en az 1.5 milyar YTL’lik alacağı tahsil etmesi olanaklı görünüyor.

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Maliye’nin yargıya intikal eden davaların büyük bir kısmını kaybettiğine değinerek “Bu tasarı ne üç kağıtçıyı ne de kaçakçıyı affediyor. Burada söz konusu olan sadece bir ödeme kolaylığı, gecikme zammından vazgeçmektir. Bakanlar Kurulu zaman kaybetmeden tasarıyı ele almalıdır” dedi.

Arıkan, 2001 krizini takip eden yıllarda, bankaların kredi kartı borçlularına ana para ve masrafları ödemek üzere kredi kartı borçlularına büyük kolaylıklar tanıdığını anımsatarak “Bankalar, Tüketici Yasası değişip temerrüt faizi de sınırlanınca tüketiciyle uzlaşmayı tercih ettiler. Bu konunun istatistiklerini henüz çıkarmadık ama ben eminim ki uzlaşmayı red eden, kolaylık tanımayan banka alacağını tahsil edememiştir. Önemli olan vermeye hazır kurum, kişi varsa ona ulaşmak, alacağı tahsil etmektir” dedi.

Arıkan, büyümenin yavaşladığı ve Türkiye ekonomisinin küresel likitide daralmasından olumsuz etkilendiği bir ortamda söz konusu düzenlemenin hem Hazine hem de binlerce işletmeye soluk aldıracağını belirtti. Arıkan, “Önümüzdeki aylarda reel sektörün daha da güç koşullarda üretime devam edeceği göz önüne alınmalı. Bu düzenleme çok sayıda işletmeyi rahatlatacak, istihdama da katkı sağlayacaktır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları