25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 Milyon Kişi Üretimden Dışlandı
19 Nisan 2008 Cumartesi 14:00

1 Milyon Kişi Üretimden Dışlandı

TİSK, Ocak ayı itibariyle son bir yılda çalışma çağındaki nüfus 750 bin kişi artarken, işgücünün 219 bin azaldığı ve işgücüne dahil olmayanların 969 bin kişi arttığına dikkat çekti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Ocak ayı itibariyle son bir yılda çalışma çağındaki nüfus 750 bin kişi artarken, işgücünün 219 bin azaldığı ve işgücüne dahil olmayanların 969 bin kişi arttığına işaret etti.

TİSK"ten yapılan açıklamada, ev kadınları sayısındaki 578 bin kişilik artışa dikkat çekilerek, bunun iş gücüne dahil olmayanlarda meydana gelen 1 milyona yakın artışta etkili olduğu vurgulandı. Tarımsal ekonominin zayıflaması ve kırsal kesimde ücretsiz aile işçisi olarak istihdamda yer alan kadınların kentsel yerlere göç sonucu işgücü dışına çıktıkları tezinin, 578 bin kişilik bu büyük artışı açıklamakta yetersiz kaldığı ifade edilen açıklamada, Bunun nedeni, tarım kesimindeki kadın istihdamı azalışının 363 bin kişi olması. Geri kalan 215 bin rakamı, soru işaretleri taşıyor denildi.

TİSK açıklamasında, kadınların işgücüne katılma oranındaki düşüşün, tarım dışı kesimde yeterli istihdam artışı sağlanamaması dolayısıyla, toplumun geniş bir kesiminde aile reisi olarak kabul edilen erkeklerin istihdama girişte öncelik kazanmasıyla ve diğer baskın kültürel etkilerle bağlantılı olduğuna işaret edildi.

Yükseköğrenim görmüş kadınlarda bile işgücüne katılma oranının bir yılda 1.4 puan düştüğüne dikkat çekilen açıklamada, bunun, kadınların işgücü piyasasında sürekli alan kaybettikleri, adeta piyasadan çekilme süreci yaşandığının bir diğer göstergesi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, tarım dışı kesimde kadın istihdamının bir yılda sadece 65 bin artarken, sanayide kadın istihdamının 25 bin kişilik kayba uğradığı, toplamda ise kadınlarda işsizlik oranının yüzde 10.9"dan yüzde 11.2"ye yükseldiği belirtildi.

Genç İşsizlerde Artış

Öte yandan, Ocak 2007"de 20.6 olan genç işsizlik oranının Ocak 2008"de yüzde 21"e yükselmesi ve kendi hesabına çalışanlar sayısının 410 bin gibi yüksek bir sayıda azalması, temel dinamikleri yansıtan diğer önemli göstergeler olarak değerlendirildi.

TİSK açıklamasında şöyle denildi: "Tarım istihdamındaki küçülme de zaten işgücü tablosunun değişmez unsurları arasında. Tablo, bir bütün olarak giderek bozuluyor: İstihdam oranı yüzde 41,7"den yüzde 40,5"e geriledi. 60. Hükümet Programı Eylem Planı ile dört ay önce ilan edilen, istihdama ve çalışma hayatına dair tedbirlerin bir an önce uygulamaya konması gerekiyor."
(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları