25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 ILO MLMM Projesini Örnek Uygulama Seçti
25 Mayıs 2012 Cuma 13:30

ILO MLMM Projesini Örnek Uygulama Seçti

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Koç Holding’in Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) projesini, gençlik istihdamında Avrupa’da örnek uygulama seçti.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) bağlı Gençlik İstihdamı Programı gençlerin istihdamını destekleyen tüm dünyaya örnek uygulamaları seçti. Koç Holding’in 2006’dan bu yana yürüttüğü Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesi Avrupa’da gençlerin istihdamını sağlayan ve bu alandaki uygunluk, verimlilik, tutarlılık, yenilikçilik, sürdürülebilirlik ve tekrar edilebilirlik kriterlerinin tümünü yerine getirdiği vurgulanarak örnek uygulama seçildi.

Koç Holding’in 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye’deki mesleki eğitim ve istihdam ilişkisinin kuvvetlendirilmesi amacıyla hayata geçirdiği Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi (MLMM) ulusal ve uluslararası alanda başarılarını sürdürüyor. MLMM Projesi Uluslar arası Çalışma Örgütü’ne (ILO) bağlı Gençlik İstihdamı Programı tarafından Avrupa’da gençlerin istihdamını destekleyen örnek uygulama seçildi.

50’yi aşkın ülkeden 100’den fazla uygulama incelendi
Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) bağlı Gençlik İstihdamı Programı bu yıl ilk kez tüm dünyada gençlik istihdamına destek olan tüm dünyaya örnek uygulamaları seçti. ILO tarafından belirlenen Afrika, Amerika, Arap Ülkeleri, Asya ve Avrupa bölgelerindeki 50’yi aşkın ülkeden 100’den fazla uygulamanın incelendiği süreçte, 15’i ILO’da görevli ve 23’ü ise dünyanın dört bir yanında çalışan genç uzmanlardan oluşan 38 kişilik jüri görev yaptı.

Sonuçlar Cenevre’de açıklandı
ILO’dan yapılan açıklamada, tüm adayların uygunluk, verimlilik, tutarlılık, yenilikçilik, sürdürülebilirlik ve tekrar edilebilirlik kriterleri göz önünde bulundurularak incelendiği belirtildi. Açıklamada 50’yi aşkın ülkeden 100’den fazla iyi uygulama adayının temsilcilerinin Cenevre’de 23 Mayıs – 27 Mayıs tarihleri arasında Gençlik İstihdamı Forumu’nda bir araya geldiği de vurgulanırken, 5 bölgeden seçilen 5 örnek uygulamanın tüm dünyaya projelerini sunma fırsatı elde ettiğine dikkat çekildi. Gençlik İstihdamı Forumu’na Avrupa’nın örnek uygulaması seçilen Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesini tanıtmak üzere MLMM Projesi Yöneticisi Burcu Gündüz katıldı.

Örnek Uygulamalar
ILO’dan yapılan açıklamada 5 bölgedeki tüm dünyaya örnek olan uygulamalar şöyle sıralandı:
Afrika Kıtası: Gençlik ve Yerel Gelişim Bakanlığı’nın Yerel Kalkınma İçin Eğitim Projesi, Zimbabwe
Amerika Kıtası: Ulusal Çalışma ve İstihdam Konseyi’nin Gençlik için Sosyal Diyalog Komitesi, Peru
Arap Ülkeleri: Beceri Geliştirme ve Yaygınlaştırma Eğitimi Projesi, Ürdün
Asya Kıtası: Eğitim Geliştirme Merkezi’nin Kalkınma İçin Azınlıkların Eğitimi ve Gençlik İçin Gelişim Teknikleri Projesi, Hindistan
Avrupa Kıtası, Meslek Lisesi Memleket Projesi, Koç Holding ve Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye

Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi:
Milli Eğitim Bakanlığı ile Koç Holding arasında ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü’ 2006 yılında imzalanmıştır. Vehbi Koç Vakfı’nın da destek verdiği Proje, Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) sloganı ile mesleki teknik eğitimin önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak ve bu konuda liderlik yaparak, devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmak amaçlarıyla devam etmektedir. Projeye zaman içerisinde 264 meslek lisesi, 8000 meslek lisesi öğrencisi, farklı ölçek ve sektörlerde 20 Koç Topluluğu şirketi ve 350’yi aşkın çalışan gönüllü olarak dahil oldu. Proje kapsamında şirketler ile alanlarında eğitim veren meslek liseleri arasında eşleştirme sağlanarak, bir yandan gençlerin istihdam edilebilirliğinin artırılması, diğer yandan da işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkıda bulunulması amaçlandı. Gerçekleştirilen eşleştirmeler, zaman içerisinde okullar ve işletmelerin ihtiyaç ve olanaklarına bağlı olarak meslek lisesi öğrencilerine burs, staj ve gönüllü koçluk desteği sağlanmasından okullarda eğitimin altyapısı ve içeriğinin iyileştirilip günümüz teknolojileri ile uyumlu hale getirilmeleri için müfredat, malzeme ve laboratuvar desteğine kadar geniş bir alana yayıldı. Zamanla; burs, müfredat, laboratuvar, staj, kişisel ve mesleki gelişim ve istihdam desteği gibi bileşenleri ile ‘Okul-İşletme İşbirliği Modeli’ adını alan bu yapılanmanın temelinde mesleki eğitim veren okullar ile işletmeler arasında sektörel bazda işbirlikleri geliştirerek, eğitim ve iş dünyası arasında köprülerin kurulması yatmaktadır. Koç Holding ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ Projesi kapsamında söz konusu modelini kurumsal, sektörel ve politika düzeylerinde yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları